Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak pomóc mojej kliwii?

Co dolega mojej kliwii? Na pytanie odpowiada Anne Swithinbank - ekspert Gardners` World.

problemy z kliwią

Południowoafrykańska kliwia cynobrowa (Clivia miniata) jest uroczym kwiatem doniczkowym o wieczniezielonych, wstęgowatych liściach, ponad które wybijają w marcu kwiatostany pomarańczowych kwiatów. Zimą kliwie wymagają okresu spoczynku i bardziej suchego podłoża. Twoja kliwia utonęła w doniczce, a podłoże wygląda na przemoczone i „zepsute”. Podstawa rośliny jest wysuszona, a rdzawe plamy wskazują na infekcję wirusową.

Wygląda na to, że roślina została wystawiona do ogrodu lub na bezpośrednie słońce. Na razie musisz oderwać najgorsze z dolnych liści i upewnić się, że nie ma ślimaków. Usuń wierzchnią warstwę podłoża i wymień ją na świeżą. Jeśli ziemia jest mokra, pozwól jej przeschnąć.

Postaw roślinę w miejscu o rozproszonym świetle (na słońcu znów się przypali) w temperaturze pokojowej, z dala od kominka lub kaloryferów. Podlej dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi wyschnie. Wiosną przesadź kliwię do świeżego podłoża, trzymaj ją w domu i normalnie podlewaj, po sześciu tygodniach dodając płynnego nawozu. Jeśli objawy zakażenia wirusem będą się utrzymywać, najlepiej pozbądź się rośliny.

Gardeners' World Listopad-Grudzień 201

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...