Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak pomóc mojej kliwii?

Co dolega mojej kliwii? Na pytanie odpowiada Anne Swithinbank - ekspert Gardners` World.

problemy z kliwią

Południowoafrykańska kliwia cynobrowa (Clivia miniata) jest uroczym kwiatem doniczkowym o wieczniezielonych, wstęgowatych liściach, ponad które wybijają w marcu kwiatostany pomarańczowych kwiatów. Zimą kliwie wymagają okresu spoczynku i bardziej suchego podłoża. Twoja kliwia utonęła w doniczce, a podłoże wygląda na przemoczone i „zepsute”. Podstawa rośliny jest wysuszona, a rdzawe plamy wskazują na infekcję wirusową.

Wygląda na to, że roślina została wystawiona do ogrodu lub na bezpośrednie słońce. Na razie musisz oderwać najgorsze z dolnych liści i upewnić się, że nie ma ślimaków. Usuń wierzchnią warstwę podłoża i wymień ją na świeżą. Jeśli ziemia jest mokra, pozwól jej przeschnąć.

Postaw roślinę w miejscu o rozproszonym świetle (na słońcu znów się przypali) w temperaturze pokojowej, z dala od kominka lub kaloryferów. Podlej dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi wyschnie. Wiosną przesadź kliwię do świeżego podłoża, trzymaj ją w domu i normalnie podlewaj, po sześciu tygodniach dodając płynnego nawozu. Jeśli objawy zakażenia wirusem będą się utrzymywać, najlepiej pozbądź się rośliny.

Gardeners' World Listopad-Grudzień 201

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
LAZANIA z cebulek... kwiatowych. Posadź wiosenną kompozycję w doniczce

Jesienią pomyśl o wiośnie! Już teraz stwórz wiosenną kompozycję z roślin cebulowych w doniczce, która już za kilka miesięcy będzie ...