Gardeners World / Z własnego ogródka /

Prosto z ogródka: Uprawa bazylii w ogrodzie

Gdy dodasz to aromatyczne zioło podczas gotowania, nada potrawie niezaprzeczalny śródziemnomorski charakter. Skorzystaj z naszego poradnika i rozpocznij na parapecie uprawę smacznych listków.

bazylia uprawa w ogrodzie

Bazylia - uprawa w ogrodzie

CZY WIESZ, ŻE... bazylia w czasach elżbietańskich była suszona i wykorzystywana jako tabaka w leczeniu migreny oraz przeziębienia. Zioło to jest również traktowane jako święta roślina – niektóre greckie cerkwie używają jej do przygotowania wody święconej, a podczas hinduskich wesel, wedle tradycji, rodzice panny młodej przedstawiają pana młodego z listkiem bazylii.

SUBSTANCJE ODŻYWCZE Dodatek bazylii wspomaga trawienie. Ma ona również łagodne właściwości wykrztuśne.

ZBIÓR Jedz surowe liście – jak najświeższe.

PRZECHOWYWANIE Trudna do zasuszenia i zamrożenia. Pozostaw liście w oleju na miesiąc, następnie odcedź, a uzyskasz smakowy olej.

bazylia z supermarketu

UPRAWA Wysiej nasiona do małych doniczek i umieść je w ciepłym (około 20°C) i jasnym miejscu. Podlewaj niewielką ilością wody do czasu, aż wykiełkują, a następnie tylko wtedy, gdy będzie taka potrzeba – i tylko rano, aby uniknąć przelania, a w konsekwencji szarej pleśni. Stopniowo przesadzaj i hartuj siewki. Uszczykuj wierzchołki, aby uzyskać bujną, krzaczastą roślinę. Rozpocznij uprawę bazylii na kuchennym parapecie – uprawę możesz kontynuować w domu lub na zewnątrz, w cieplejszym miejscu, w gruncie lub doniczce, na słonecznym i osłoniętym stanowisku, od czerwca do sierpnia. Chroń rośliny przed ślimakami.

POLECANE ODMIANY Bazylia ‘Red Rubin’: fioletowe, bardzo aromatyczne liście. Bazylia cynamonowa: fioletowe liście i cynamonowy zapach, nadaje się do dań krótko smażonych. Bazylia grecka: małe listki są idealne do uprawy w doniczce. Bazylia tajska: ostry aromat anyżu, idealna do orientalnych potraw. Bazylia ‘Mrs Burns’ Lemon’: duże liście o intensywnym smaku cytryny.

kalendarz uprawy bazylii

Rozmnażanie bazylii - aż 5 roślin z 1 bazylii z supermarketu

Każdy z nas kiedyś kupił w supermarkecie pięknie wyglądającą bazylię, a następnie z przerażeniem obserwował, jak roślina umiera. Zioła ze sklepu są zawsze ściśnięte razem w jednej doniczce. Wcześniej czy później wyzioną ducha, chyba że je przytniesz i rozsadzisz, zapewniając im przestrzeń, światło i pożywienie, którego potrzebują do rozwoju. Zobacz, jak w kilka minut mieć aż 5 doniczek pełnych zdrowych ziół.

bazylia z supermarketu rozmnażanie bazylia z supermarketu rozmnażanie
bazylia z supermarketu rozmnażanie

1 Przytnij wierzchołki wybujałych pędów bazylii do pary pąków. Następnie wyjmij roślinę z doniczki i delikatnie, nie dotykając łodyg i liści, podziel bryłę korzeniową.

2 Uzyskasz 5 równych rozmiarów części. W każdej z nich będą 3–4 rośliny. Wsyp trochę podłoża na dno plastikowych doniczek.

3 Posadź każdą część w doniczce, dosypując podłoże, aby roślina była na takiej samej wysokości jak w oryginalnej doniczce. Podlewaj od dołu. Gdy korzenie zaczną przerastać dno pojemnika, przesadź roślinę do większej doniczki. Uprawiaj bazylię w domu, na słonecznym parapecie.

Gardeners' World Edycja Polska Maj-Czerwiec 2016
zdjęcia: Sarah Cuttle, Andrzej Tokarski - Fotolia

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...