Gardeners World / Z własnego ogródka /

Prosto z ogródka: Uprawa buraka liściowego w ogrodzie

Wysoka zawartość składników odżywczych i moc barwnych odmian – bogactwem listków można się cieszyć cały rok.

uprawa buraka liściowego

Burak liściowy (boćwina)

Choć angielska nazwa buraka liściowego to „Swiss chard”, roślina nie pochodzi ze Szwajcarii, lecz z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Ma ona wysoką zawartość cennych substancji i z tego względu była uprawiana przez starożytnych Greków i Rzymian do celów leczniczych. [Boćwina to liście buraka liściowego, a botwina – ćwikłowego – wyjaśniamy, bo rośliny te są często ze sobą mylone – red.].

Czerwone zabarwienie łodyg rośliny typu „rhubarb chard” jest wynikiem wysokiego poziomu fitoskładników – są bogate w żelazo, witaminy K, A i C oraz mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Uprawa w ogrodzie

By mieć zimowe zbiory, wysiej nasiona w sierpniu, pod dachem lub do gleby. Gdy wzejdą, usuń nadprogramowe siewki, zwłaszcza te niepożądanego koloru, a następnie, 3–4 tygodnie po wysiewie, przesadź je na zewnątrz. Zachowaj odstęp 30 cm pomiędzy roślinami i usuwaj chwasty rosnące w ich pobliżu. Owady minujące mogą powodować gnijące, brązowe plamy na liściach, więc zwróć uwagę, by uprawiać buraki w miejscu, w którym w poprzednim roku nie rosły warzywa z ich rodziny, i zapewnij nasadzeniom ochronę z agrowłókniny lub siatki.

W Polsce... Buraki liściowe rzadko uprawia się na zimowy zbiór, choć ich liście znoszą lekkie przymrozki. Nasiona buraka liściowego najlepiej wysiewać sukcesywnie od kwietnia do czerwca (na rozsadniku lub bezpośrednio na miejsce stałe). Zbiory przeprowadza się od czerwca do października. Opisywana uprawa na zewnątrz może się nie udać podczas ostrych mrozów, ale możesz spróbować uprawiać je w gruncie tak długo, jak to możliwe. Możesz także spróbować uprawy w doniczkach, aby w czasie mrozów wnieść rośliny do wewnątrz...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Edycja Polska Marzec-Kwiecień 2016

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...