Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Przesadzanie starej winorośli - jak to zrobić?

Jak mogę przesadzić dobrze ukorzenioną winorośl? Na pytanie odpowiada Chris Beardshaw - ekspert Gardners` World.

stara winorośl fot. Hans Braxmeier Pixabay

Powodzenie całej operacji będzie zależało od troski, z jaką zostanie przeprowadzona. W wypadku starej winorośli konieczne będzie wykopanie jak największej bryły ziemi z korzeniami, na głębokość przynajmniej 60 cm i średnicy 90 cm – o ile to możliwe. Niewątpliwie wiele z głównych korzeni ulegnie uszkodzeniu, dlatego pracę należy wykonać kiedy roślina znajduje się w stanie spoczynku.

Poproś o pomoc w podniesieniu bryły korzeniowej; przeniesienie jej na rozłożoną plandekę ułatwi pracę. Przygotuj wcześniej donicę, częściowo napełniając ją podłożem; jeśli ma się ona stać docelowym domem winorośli, wybierz największą z możliwych donic, biorąc miarę z bryły korzeniowej.

Na dnie pojemnika umieść warstwę keramzytu i dopełnij ją mieszanką 50:50 podłoża John Innes No. 3 [jeśli go nie posiadasz, zastosuj żyzną ziemię piaszczysto-gliniastą o obojętnym pH – red.] i grubego żwiru. Ogranicz część nadziemną, skracając każdy główny pęd do dwóch pąków.

Dbaj o nawadnianie winorośli, kiedy wiosną ruszy jej wegetacja, i przygotuj się na początkowy dość słaby wzrost, ponieważ zwykle potrzeba jednego sezonu, by roślina się przyjęła, podczas którego możesz ją przycinać do pożądanego kształtu.

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...