Polecamy sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

Uprawa warzyw: Terminarz siewu, sadzenia i zbioru
uprawa warzyw w ogrodzie fot. amenic181 - Fotolia
Zaplanuj uprawę warzyw w swoim ogrodzie. Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty poradnik zawierający zalecenia i terminarz siewu. Sprawdź, jak i kiedy wysiewać Twoje ulubione warzywa oraz kiedy zbierać plony z warzywnika. Podane informacje mogą się różnić dla różnych odmian.  

tydzień w ogrodzie   27-03 - 02-04

korona drzewa owocowego, fot. SXC
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się zabliźniają ...
Pod koniec marca można przystąpić do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Ważne, by na początku z jego powierzchni wygrabić tzw. filc: suchą trawę, liście i śmieci ...
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu ...
Jeśli na drzewach są jeszcze zaschnięte owoce - trzeba je usunąć, bo mogą być źródłem chorób roślin ...
Bratki doskonale nadają się na pierwsze wiosenne dekoracje skrzynek i pojemników balkonowych, a także do ożywienia niezbyt kolorowych o tej porze rabat w ogrodzie ...
zobacz wszystkie
Narzędzia Technika / Sprzęt mechaniczny /

Rodzaje kosiarek ogrodowych

Kosiarka do trawy to niezbędny sprzęt ogrodniczy, nawet jeśli przydomowy trawnik jest niewielki. Wybór modeli jest ogromny: począwszy od małych kosiarek ręcznych, a skończywszy na samobieżnych traktorkach o dużej wydajności koszenia.

fot. Husqvarna

Kosiarki ręczne

Wyposażone są w bębnowy przyrząd tnący z nożami listwowymi. Nie mają silnika – napęd na bęben tnący przenoszony jest z kół podporowych, a koszenie wykonuje się skokami, nadając kosiarce możliwie dużą prędkość przez gwałtowne wyprostowanie rąk.

Koszenie przypomina ścinanie za pomocą nożyczek – źdźbła trawy nie mają poszarpanych końców, nie żółkną i są bardziej odporne na choroby. Z tego powodu kosiarki ręczne są doskonałe do pielęgnacji trawników dywanowych typu angielskiego – systematycznie koszonych na wysokość do 3 cm. Po skoszeniu trawę należy zgrabić lub zebrać za pomocą odkurzacza do liści.

Przy zakupie takiej kosiarki warto zwrócić uwagę na opory toczenia (warto dla porównania przetoczyć kilka modeli) oraz na zakres i sposób regulacji wysokości cięcia.

Kosiarki elektryczne

W tej grupie kosiarek znajdują się urządzenia akumulatorowe, zasilane kablem elektrycznym i hybrydowe (pracują dzięki energii z akumulatora lub przy zasilaniu sieciowym). W większości kosiarek elektrycznych zamontowany jest rotacyjny nóż tnący z pionową osią obrotu, ale są też modele z bębnowym przyrządem tnącym.

 • Moc silników. Najczęściej wynosi 700–1600 W.
 • Obudowa. Wykonywane są głównie z tworzyw sztucznych, ale są też modele z obudową aluminiową lub stalową.
 • Podwozie. W tańszych modelach koła łożyskowane są na plastikowych tulejach, a regulacja wysokości polega na przestawieniu śrub w otworach regulacyjnych oddzielnie dla każdego koła. Trwałość takiego łożyskowania jest dość ograniczona i po kilku sezonach koła z reguły trzeba wymienić. Droższe modele mają koła na łożyskach kulkowych. Regulacja wysokości koszenia odbywa się przez oddzielne podnoszenie osi przedniej lub tylnej lub za pomocą dźwigni centralnej.
Kosiarka ręczna Kosiarka elektryczna

Ręczna kosiarka bębnowa ze składaną rączką, która podczas przechowywania zajmuje niewiele miejsca. Wygodny uchwyt ułatwia przenoszenie maszyny
fot. Gardena

Elektryczna kosiarka rotacyjna z dużym zbiornikiem na trawę. Dzięki specjalnemu grzebieniowi, który doprowadza źdźbła trawy pod nóż, umożliwia dokładne koszenie nawet wzdłuż murów. Kosiarka waży zaledwie 6,8 kg, dlatego łatwo nią manewrować i przenosić
fot. Bosch

Z zasilaniem sieciowym

Kosiarki elektryczne z zasilaniem sieciowym wyposażone są w silnik połączony bezpośrednio z nożem tnącym. Warto zwrócić uwagę, czy na połączeniu silnika z nożem tnącym znajduje się sprzęgło przeciążeniowe, chroniące silnik przed skutkami zablokowania noża, gdy trafi on na kamień czy krawężnik. Ważne jest też, czy silnik ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, do którego może dojść np. przy koszeniu wysokiej, mokrej trawy.

Akumulatorowe i hybrydowe

Kosiarki te są kilkakrotnie droższe od kosiarek z zasilaniem sieciowym, ale nie trzeba podłączać ich za pomocą kabla do źródła zasilania. Wyposażone są w akumulatory litowo-polimerowe o dużej sprawności, które jednak po kilku latach trzeba wymieniać, co zwiększa koszty użytkowania. Mają też z reguły mniejszą moc niż kosiarki sieciowe, a ciężar akumulatora wpływa na zwiększenie oporów toczenia.

Akumulator ma określoną pojemność elektryczną i gdy się wyczerpie, trzeba poczekać 2–3 godziny na jego naładowanie. Kosiarkę hybrydową, w przypadku rozładowania akumulatora, można podłączyć do sieci, co umożliwia dalszą pracę (w tym czasie akumulator może się ładować). Aby stwierdzić, czy dana kosiarka akumulatorowa sprawdzi się podczas koszeniu naszego trawnika, trzeba określić, ile czasu potrzeba do jego skoszenia. Producenci podają powierzchnię lub czas koszenia, na jaki wystarczy naładowany akumulator w danej kosiarce, ale należy pamiętać, że np. podczas koszenia wysokiej trawy akumulator szybciej się rozładowuje. Oprócz tego z czasem spada jego pojemność.

Regulacja wysokości cięcia

Podczas wyboru kosiarki warto zwrócić uwagę na sposób regulacji wysokości cięcia. Regulacja ta może być następująca:

 • indywidualna – każde koło ma odrębny regulator wysokości koszenia. Regulacja taka bywa jednak uciążliwa, trzeba też zwracać uwagę, aby wszystkie koła były jednakowo ustawione, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia kosiarki;
 • częściowo scentralizowana – system niezależnego podnoszenia osi przedniej lub tylnej;
 • scentralizowana – położenie wszystkich kół zmienia się za pomocą jednej dźwigni.


Kosiarki spalinowe

Są bardziej kłopotliwe w eksploatacji niż elektryczne, ale można nimi pracować niezależnie od dostępu do sieci elektrycznej. Charakteryzują się dużą mocą oraz dużą szerokością roboczą, co pozwala na efektywną pracę nawet przy mocno wybujałej trawie i dużym zachwaszczeniu roślinami o twardych łodygach. Mają rotacyjny przyrząd tnący.

 • Silnik. Montowane są głównie silniki 4-suwowe, chłodzone powietrzem.
 • Moc. 3,5–6 KM dla kosiarek z napędem i bez oraz 10–18 KM w przypadku traktorków. Zbiornik paliwa wystarcza zwykle na 1–2 godziny pracy.
 • Rozrusznik. Może być ręczny (uruchamianie kosiarki za pomocą linki) lub elektryczny (w kosiarkach o większej mocy), zasilany z niewielkiego akumulatora.
 • Obudowa. Najczęściej ze stali (kosiarki z obudową stalową są najcięższe).
 • Podwozie. Koła osadzone są na obudowie. Z reguły wyposażone są one w łożyska kulkowe o niewielkich oporach, zamknięte w szczelnej osłonie. Łożyska kulkowe nie wymagają okresowego smarowania. Dobrze jeśli koła, zwłaszcza tylne, są duże – ułatwiają prowadzenie kosiarki, gdy napełniony kosz stanowi dodatkowe obciążenie.
 • Napęd. Kosiarki z napędem umożliwiają jazdę tylko z jedną prędkością lub wyposażone są w kilkustopniową przekładnię (mogą umożliwiać nawet płynną regulację prędkości jazdy). W każdym momencie można wyłączyć napęd i pracować urządzeniem, jak kosiarką bez napędu.
Kosiarka traktorowa
Kosiarka traktorowa
fot. Husqvarna

Kosiarki traktorowe

Jeśli do koszenia mamy teren o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych, warto pomyśleć o zakupie kosiarki traktorowej. Traktorki wyposażone są w dwunożowe kosiarki o szerokości roboczej ok. 1 m, które zbierają trawę do dużego, zamontowanego z tyłu zbiornika lub mają wyrzut boczny. Silnik o mocy 10–18 KM napędza zarówno zespół tnący, jak i przekładnię 4–5-biegową lub bezstopniową (obie z biegiem wstecznym). Wysokość cięcia reguluje się jedną dźwignią centralną. W czasie przejazdów jałowych można odłączyć napęd noży kosiarki.

Bezpieczna kosiarka

Kosiarka spalinowa powinna mieć hamulec zatrzymujący silnik i noże po 2–3 sekundach od zwolnienia dźwigni napędu. Modele z silnikiem elektrycznym mają dźwignie bezpieczeństwa połączone z wyłącznikiem pracy silnika. Ich zwolnienie powoduje zatrzymanie pracy kosiarki. Są także zabezpieczeniem przed przypadkowym uruchomieniem maszyny. Choć kosiarka przystosowana jest do pracy przy zasilaniu bez uziemienia, to obwód, do którego ją podłączymy, musi być zabezpieczony wyłącznikiem różnicowo-prądowym. W przypadku przetarcia lub przerwania przewodu dotknięcie odizolowanej żyły może skończyć się tragicznie, jeśli w obwodzie nie będzie wyłącznika chroniącego przed porażeniem. Przy zakupie warto sprawdzić, czy urządzenie ma certyfikat na Znak Bezpieczeństwa (jest wtedy oznaczone znakiem „B”).

 

Co ze ściętą trawą?

Kosiarki spalinowe mogą być wyposażone w kosz, w którym gromadzi się ścięta trawa, w wyrzut boczny lub mogą mieć funkcję mielącą. Zależnie od modelu kosiarka przystosowana jest do pracy tylko w jednym trybie lub można zmieniać go na inny.

Pozostawianie pokosu. Jeśli użyliśmy kosiarki z funkcją mielenia skoszonej trawy, rozdrobniony pokos pozostały po strzyżeniu na powierzchni trawnika można pozostawić jako tzw. nawóz zielony. Pozostawienie pokosu jest też korzystnym rozwiązaniem, gdy nie mamy miejsca na jego gromadzenie (wywóz może się wiązać z kosztami). Kosiarki z funkcją mielenia trawy zwykle rozdrabniają cały pokos, jednak w przypadku niektórych modeli sami decydujemy, ile pokosu pozostanie na trawniku, a ile zostanie zebrane do kosza. Z funkcji mielenia można korzystać przy częstym koszeniu. Nie można jednak stale pozostawiać ściętej trawy na murawie, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób roślin (po 2–3 koszeniach z pozostawieniem pokosu, kolejnym razem trawę należy zebrać).

Zbieranie pokosu. Przy zastosowaniu kosiarki z wyrzutem bocznym skoszoną trawę trzeba zgrabić i wywieźć z trawnika. Pokos wyrzucany jest przez boczną osłonę, dzięki czemu kosiarka nie zapycha się przy koszeniu wysokiej trawy. Trawa może być też zbierana do zbiornika w postaci parcianego lub plastikowego kosza, w który wyposażona jest kosiarka. Kosiarka z koszem ma zastosowanie w przypadku trawników koszonych systematycznie (gdy wysokość źdźbeł nie przekracza 12 cm) – najczęściej w ogrodach przydomowych


Cezary Jankowski
Małgorzata Cuch

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPozostałe artykuły

narzędzia do przycinania roślin fot. chungking - Fotolia.com
Narzędzia ogrodnicze do cięcia - czym przycinać drzewa i krzewy? Właściciele ogrodów, w których pełno rozmaitych drzew i krzewów, powinni zaopatrzyć... więcej
urządzenie do koszenia trawnika fot. Ulrike Mai - Pixabay.com
Kosiarka czy podkaszarka - czym najlepiej kosić trawnik? Aby trawnik przypominał zielony dywan, wymaga regularnego strzyżenia. Można do... więcej
Kosiarka-robot, fot. Gardena.jpg
Narzędzia ogrodowe - przeczytaj zanim kupisz Narzędzia ogrodowe wciąż są udoskonalane, a zmiany dotyczą nawet konstrukcji... więcej
Kosiarki.jpg
Jak wybrać narzędzia ogrodowe? Jaką kosiarkę wybrać - spalinową czy elektryczną? Na jakie parametry zwrócić... więcej
kosiarki fot. o0o0xmods0o0o Morquefile
Ile kosztuje kosiarka? Porównanie cen 30 kosiarek Zobacz porównanie cen 30 kosiarek. Ranking pochodzi z magazyny Budujemy Dom. Został... więcej
przegląd urządzeń do koszenia trawników fot. Husqvarna
Kosiarki, traktorki, podkaszarki i wykaszarki - przegląd urządzeń do koszenia trawników Prezentujemy przegląd różnych urządzeń do koszenia trawy - od małych kosiarek... więcej
zobacz wszystkie
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera