Dla profesjonalistów:
OknaidrzwiB2B InstalacjeB2B BudownictwoSportoweB2B DachyB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
Twój ogród / Oświetlenie / Artykuły / Rodzaje lamp ogrodowych

Rodzaje lamp ogrodowych

Oświetlając posesję warto kupić komplet lamp ogrodowych w tym samym stylu. Najczęściej w skład kompletu wchodzą kinkiety do zawieszenia na ścianie oraz tzw. słupki, czyli lampy przeznaczone do umieszczenia w podłożu.

fot. Gardena

Kinkiety

Mogą być płaskie, wtedy mocowanie jest prawie niewidoczne, oraz odstające od ściany. W tym przypadku stosuje się głównie dwa rozwiązania. W pierwszym oprawa zwisa z podstawy wyprofilowanej tak jak w latarni, w drugim zaś podstawa odstaje od ściany pod kątem.

Lampy zawieszane na ścianie często są wyposażane w czujnik zmierzchowy lub na podczerwień – wtedy oświetlenie włącza się, gdy zapada zmrok, lub gdy ktoś pojawi się w jego zasięgu. W czujniku ustawia się czas automatycznego wyłączenia oświetlenia, w zakresie od 1 do 30 minut.

Kinkiet
Reflektor halogenowy
Kinkiet zewnętrzny mocuje się do ściany
fot. Lena Lighting
Reflektory halogenowe są obecne na rynku od dawna
fot. OBI


Do niedawna lampami takimi były wyłącznie reflektory halogenowe, w których kąt padania światła i zasięg czujki były ustawiane poprzez nakierowanie całej lampy. Obecnie oraz większa jest oferta lamp, które nie różnią się wzornictwem od tych pozbawionych czujników. Sama lampa jest nieruchomo przytwierdzona do ściany budynku, ustawia się natomiast czujnik, umieszczony zazwyczaj w jej dolnej części.

Słupki

Słupki, na których umieszczone są źródła światła mają różną wysokość. Niektóre lampy mają ciężką, bardzo stabilną podstawę i te możemy po prostu postawić na ziemi. Inne mogą być przytwierdzane na stałe do podłoża (lampę powinno się przykręcić do betonowego fundamentu) lub mieć podstawy przeznaczone do wbijania w ziemię.

Źródło światła powinno znajdować się na takiej wysokości, aby nie raziło. Z tego też względu dobrze sprawdzają się klosze z mlecznego szkła. Korzystne są oprawy dające światło rozproszone, gdyż w przypadku punktowego powstają ostre granice cienia, utrudniające widoczność. Niskie słupki, choć właściwie wyznaczają tylko boczne krawędzie ścieżek, powinny oświetlać również znajdującą się w pobliżu roślinność. Zawieszone nad ścieżką świecące punkty nie robią dobrego wrażenia.

Lampa z kloszem z mlecznego szkła
Latarnia
Dzięki zastosowaniu klosza z mlecznego szkła, ta lampa nie razi w oczy
fot. Art. Metal
Latarnie mogą mieć nowoczesne,
proste kształty
fot. Art. Metal


Wyższe od słupków są latarnie zwane też lampami parkowymi. Służą do oświetlania większych powierzchni – alejek, dróg dojazdowych i w domach jednorodzinnych są stosowane stosunkowo rzadko. Większość latarni jest stylizowana, choć zdarzają się też kształty bardzo proste, wręcz futurystyczne.

Reflektory

Są to lampy służące do punktowego oświetlania wybranych obiektów. Sama lampa nie jest szczególnie efektowna. Jej zaletą jest natomiast możliwość ustawiania kąta padania światła. Reflektory dają skupione, stosunkowo mocne światło.

Można je ustawiać na ziemi, montować na elewacji budynku lub na wyższych drzewach. W handlu są zestawy reflektorów, składające się najczęściej z dwóch lamp (jedna nad drugą lub w rzędzie) umieszczonych na wspólnym mocowaniu. Reflektorami ustawionymi na ziemi można oświetlać wodę w stawie.

Do oświetlania wody służą też lampy podwodne i pływające. Lampy podwodne są to najczęściej reflektory, które mogą być pojedyncze lub zgrupowane w zestawy. W przypadku większego zbiornika można je umieścić wzdłuż jego brzegów. Lampy te przymocowuje się do dna i światło nakierowuje na powierzchnię wody lub np. na fontannę. W tym drugim przypadku możemy kupić dyszę fontannową z zamontowanym na stałe oświetleniem.

Szczególnym rodzajem lamp podwodnych są lampy na podstawach, które stawia się na dnie zbiornika, ale górna płaszczyzna klosza jest na równi z powierzchnią wody. Światło kierowane jest do dołu w sposób rozproszony, równomiernie oświetlając „wnętrze” wody.

Reflektor podwodny
Lampy pływające
Reflektor podwodny umieszcza się na dnie
fot. OBI
Te lampy pływają po powierzchni wody
fot. Oase


Lampy pływające

Znajdują się na powierzchni wody. Składają się z niewielkiej podstawy z tworzywa, w której umieszczone jest źródło światła, i dużego, przezroczystego klosza. Cała konstrukcja jest bardzo lekka, dzięki czemu łatwo utrzymuje się na powierzchni. Korzystając z tych lamp należy uwzględnić zapas przewodu, aby lampa – w pewnym zakresie – mogła się przemieszczać.

Lampy nawierzchniowe

Są przeznaczone do wpuszczenia w podjazd, ścieżkę czy trawnik. Zależnie od zastosowania i planowanego przeznaczenia mają różną wytrzymałość mechaniczną. Lampy, po których będzie się jeździło samochodem mogą być całkowicie płaskie. Mają wtedy klosze zabezpieczone metalowymi rastrami (kratkami). Lampy wypukłe najczęściej od wierzchu zakryte są obudową chroniącą źródło światła, a samo światło wydostaje się przez specjalne szczeliny.

Lampy wpuszczane w ścieżki i stopnie schodów, ze względu na wygodę chodzenia, powinny być płaskie. Mogą mieć wypukłe klosze tylko w przypadku, gdy są umieszczane przy bocznych krawędziach traktów.

Podświetlenie brzegów ścieżki
Lampa z odlewu aluminiowego
Lampy przeznaczone do wpuszczania w nawierzchni: u góry oprawa diodowa do podświetlania m.in. brzegów ścieżek (po lewej), lampa z odlewu aluminiowego (po prawej)
fot. Limex


Anna Grocholska

Pozostałe artykuły

fot. tomasz (zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2)
Podświetlone oczko wodne i rośliny w ogrodzie Ogród może być nastrojowym, tajemniczym miejscem, szczególnie po zmierzchu. Trzeba... więcej
fot. Spotline
Oprawy oświetlenia ogrodowego Oświetlenie ogrodowe może pełnić nie tylko praktyczne funkcje, jak lampy przy... więcej
fot. Osram
Oświetlenie ogrodu Ważne jest, by o oświetleniu pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu, a... więcej
fot. Oltre
Jakie oświetlenie do ogrodu? Odpowiednio dobrane oświetlenie ogrodu to podstawa jego funkcjonowania. Projekt... więcej
zobacz wszystkie