Logo
Logo

Dzielżan 'Rubinzwerg'

Niemen w utworze "Wspomnienie" śpiewał, że "mimozami jesień się zaczyna", ale ten tekst można trochę zmienić i powiedzieć (a właściwie zaśpiewać!), że dzielżanami jesień się zaczyna! Tym bardziej, że są to dużo bardziej wartościowe byliny.

Poznajcie bardzo piękną odmianę tych roślin o nazwie 'Rubinzwerg' i zaplanujcie dla niej miejsce w swoim ogrodzie.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Dzielżan 'Rubinzwerg' (Helenium xhybridum 'Rubinzwerg') tworzy rozgałęzione, wyprostowane pędy do 90 cm wysokości. Jego liście są ciemnozielone, lancetowate, siedzące i omszone. Pędy zakończone są koszyczkowatymi kwiatostanami o średnicy do 5 cm.

Kwiaty rurkowate u odmiany 'Rubinzwerg' są początkowo prawie czarne, przechodzące w złocistożółte, natomiast kwiaty języczkowate są intensywnie czerwone (rubinowe). Odmiana ta kwitnie późno i długo, bo od sierpnia aż do października!

Wymagania i uprawa

Dzielżan 'Rubinzwerg' do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk słonecznych oraz próchnicznych i stale wilgotnych gleb. Tak jak pozostałe dzielżany, jest gatunkiem odpornym na mrozy i z powodzeniem może być uprawiany na terenie całego kraju. Jesienią lub wczesną wiosną należy przyciąć suche pędy tuż nad ziemią.

Poprzez cięcie można sterować wysokością roślin i terminem zakwitania. W tym celu młode pędy można uszczykiwać (VI) uzyskamy wówczas niższe i bardziej rozgałęzione rośliny zakwitające dopiero w połowie września.

Dzielżan 'Rubinzwerg', fot. Przemyslaw Godlewski
Fot. Przemysław Godlewski OGRODY O ZIELONYCH PROGACH/Szkółka Bylin

Gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście warto rośliny nawieźć nawozem wieloskładnikowym. W okresie suszy rośliny wymagają podlewania.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Rubinzwerg' jest świetną rośliną rabatową i powinna być sadzona w większych grupach. Może być sadzona łącznie z innymi gatunkami na rabatach mieszanych np. rudbekią lśniącą (R. nitida).

Dla podkreślenia jej barwy można łączyć ją z innymi odmianami dzielżanów o jasnym zabarwieniu kwiatów np. 'Canaria' czy 'Flammenrad'. Wypełnieniem tego rodzaju kompozycji mogą być liczne gatunki okrywowe np. żurawki czy tiarelle.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich;
zdjęcie tytułowe: Przemysław Godlewski
(OGRODY O ZIELONYCH PROGACH - Szkółka Bylin)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Dzielżan 'Rubinzwerg'
Dzielżan 'Rubinzwerg'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny