Logo
Logo

Liliowiec 'El Desperado'

Liliowce to niezwykle bogata grupa bylin. Ich ogólna liczba odmian to kilkadziesiąt tysięcy! W Polsce zaczynają też robić karierę. Odmiana ‘El Desperado’ jest klasyczna w swojej formie a przez to bardzo elegancka!

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Liliowiec (Hemerocallis) 'El Desperado' został wyhodowany w 1991r. Powstał jako krzyżówka odmian ‘El Bandito’ i ‘Blackberry Candy’. Zalicza się do odmian późno kwitnących, pojedynczych.

Rośliny dorastają do ok. 70 cm wysokości. Mają typowe, długie i wąskie, odziomkowe liście, tworzące charakterystyczne kępy. Na zimę liście zamierają.

Kwiaty osadzone na długich, bezlistnych pędach i przypominają lilie. Odmiana ‘El Desperado’ kwitnie późno – sierpień-wrzesień. Co prawda kwiaty kwitną tylko jeden dzień, ale jest ich zwykle kilkanaście i rozwijają się sukcesywnie na roślinie, więc kwitnienie trwa długo.

Kolor kwiatów tej odmiany liliowca jest żółty z winno-czerwonym oczkiem, zielonym środkiem i częściowym winno-czerwonym obrzeżeniem.

Liliowiec El Desperado fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

W Azji pąki kwiatowe liliowców są spożywane w postaci dodatków do surówek! Warto spróbować, mają wytrawny lekko korzenny smak.

Wymagania i uprawa

Liliowce do uprawy wymagają miejsc słonecznych lub lekko ocienionych. Mają przeciętne wymagania glebowe i wilgotnościowe, chociaż preferują gleby żyzne i stale umiarkowanie wilgotne. Rośliny wcześnie rozpoczynają wiosenną wegetacje, dlatego zaraz po zejściu śniegu powinno się usuwać stare pędy kwiatostanowe i liście.

Liliowiec ‘El Desperado’ charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością i może być uprawiany na terenie całego kraju. Jest rośliną bardzo rzadko atakowaną przez choroby i szkodniki. Czasami rośliny mogą być uszkadzane przez szkodniki glebowe – głównie pędraki chrabąszcza majowego.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘El Desperado’ jest świetną rośliną rabatową i powinna być sadzona w większych grupach. Dla podkreślenia jej barwy najlepiej łączyć ją z odmianami o ciemnym zabarwieniu kwiatów np. ‘Chicago Apache’, ‘Bela Lugosi’ czy ‘Obsidian’. Oczywiście liliowce można sadzić w kompozycjach mieszanych z bylinami o wcześniejszym kwitnieniu np. irysami czy peoniami. Wypełnieniem tego rodzaju kompozycji mogą być liczne gatunki okrywowe np. żurawki czy tiarelle. Liliowce to ważne rośliny wszelkich ogrodów naturalistycznych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Liliowiec 'El Desperado'
Liliowiec 'El Desperado'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny