Polecamy sklep ogrodniczy SwiatKwiatow.pl

Temat na czasie

Jesienna pielęgnacja trawnika. 12 rzeczy, które musisz zrobić przed zimą!
jesienna pielęgnacja trawnika fot. Pexels - Pixabay.com
Przeczytaj nasz jesienny poradnik w "pytaniach i odpowiedziach", który powstał na podstawie pytań naszych czytelników. Dowiedz się, co zrobić by odpowiednio przygotować murawę do zbliżającej się zimy oraz jak rozwiązać najczęstsze problemy z trawą. Poznaj 12 rad na piękny i zdrowy jesienny trawnik.  

Strefa magazynu

Aktualności /

ROŚLINA TYGODNIA: Miłorząb dwuklapowy

Jednym z wyjątkowych przedstawicieli roślin nagozalążkowych jest miłorząb dwuklapowy. Pomimo przynależności do grupy drzew iglastych, nie wytwarza igieł ani łusek, lecz piękne, wachlarzowate liście. Miłorzęby pojawiły się na ziemi przed wieloma milionami lat, jednak do czasów współczesnych przetrwał tylko jeden gatunek.

Miłorząb dwuklapowy Ginko biloba fot. Grzegorz Falkowski

Opis rośliny

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Do Europy został sprowadzony z Japonii w XVIII wieku, skąd następnie rozpowszechniono go na cały kontynent.

To oryginalne i dekoracyjne drzewo w wieku 30 lat osiąga około 8-12 metrów wysokości, najstarsze zaś obserwowane w Polsce okazy mają około 30 metrów. Średnica drzew rosnących naturalnie w Japonii dochodzi do 5 metrów. Pień drzewa jest przeważnie prosty, korona początkowo stożkowata, luźno ugałęziona, w starszym wieku cylindryczna lub nieregularna, często szeroko rozpostarta.

Miłorząb dwuklapowy Ginko biloba fot. Agnieszka Żukowska
fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Miłorząb tworzy dwa rodzaje pędów – długo i krótkopędy. Długopędy są jasnobrązowe, z liśćmi osadzonymi skrętolegle. Na nich zaś wyrastają krótkopędy, z liśćmi zebranymi po kilka w formie rozety na szczycie.

Wyjątkowe liście mają kształt wachlarzowaty i są często podzielone na dwie klapy. Szeroki wachlarz zbiega się u nasady i przechodzi w długi, cienki ogonek. Unerwienie liści jest równoległe, przy czym nerwy rozwidlają się dychotomicznie. Liście są sezonowe, jasnozielone, skórzaste, na jesieni złocistożółte.

Ginkgo biloba jest rośliną dwupienną, oznacza to, że jedne osobniki wytwarzają wyłącznie kwiaty męskie, a inne wyłącznie kwiaty żeńskie, jednak nie przedstawiają one wartości dekoracyjnej. Kwiaty męskie zebrane są w niewielkie, kilkucentymetrowe kotki i wyrastają na końcach krótkopędów, kwiaty żeńskie zaś są jeszcze bardziej niepozorne i trudno zauważalne. W przypadku, gdy osobnik męski i żeński rosną blisko siebie, dochodzi do zawiązywania owoców. Są one podobne do małych, żółto-zielonych śliwek, które w listopadzie opadają wydzielając nieprzyjemną woń, stąd zaleca się sadzić wyłącznie osobniki jednej płci.

Stare egzemplarze miłorzębu wytwarzają niekiedy na pniu i dolnych konarach niezwykłe wyrostki przypominające stalaktyty w jaskiniach. Wyrostki te, zwane z japońskiego „czi-czi”, mają budowę anatomiczną pędu, a gdy dorosną do ziemi, zakorzeniają się.

Miłorząb dwuklapowy Ginko biloba fot. Grzegorz Falkowski
fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Warto jeszcze wspomnieć, że miłorzęby są drzewami długowiecznymi, dożywającymi 2000 lat. Wiek najstarszych, chińskich egzemplarzy szacuje się nawet na 3500 lat.

Wymagania i uprawa

Uprawa miłorzębu jest łatwa. Drzewo jest doskonale przystosowane do panujących w Polsce warunków klimatycznych i nie przemarza nawet w najsurowsze zimy. Ponadto miłorzęby świetnie znoszą suszę i zanieczyszczenie powietrza w miastach. Najlepiej rosną oczywiście na glebach żyznych i przepuszczalnych, jednak ich wymagania glebowe i wilgotnościowe są małe.

Gdzie posadzić?

Miłorząb dwuklapowy jest niewątpliwie oryginalnym i pięknym drzewem zasługującym na szerokie rozpowszechnienie. Przede wszystkim poleca się sadzić miłorzęby w dużych ogrodach i parkach oraz jako drzewo alejowe. Świetnie nadaje się do sadzenia pojedynczo na obszarach trawiastych, w pobliżu reprezentacyjnych budynków, kościołów.

Miłorząb od tysiącleci wykorzystywany jest w medycynie. Do dziś uprawiane są specjalne plantacje miłorzębu, z których pozyskuje się liście z przeznaczeniem do wyrobu farmaceutyków wspomagających między innymi pamięć oraz kosmetyków zapewniających spowolnienie procesów starzenia.

LOGO ZSZP
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Rośliny powiązane z publikacją

Zobacz także najnowsze artykuły

jesień to czas traw ozdobnych fot. prigarci - Pixabay.com
Jesień to czas TRAW OZDOBNYCH Gdy ostatnie kwiaty tracą swój blask na pierwszy plan wysuwają się kolorowe trawy... więcej
rośliny na żywopłot fot. MabelAmber - Pixabay.com
TOP 12 najpopularniejszych roślin na ŻYWOPŁOT Ogromne bogactwo przeróżnych gatunków i odmian drzew i krzewów żywopłotowych... więcej
wiosenne kwiaty cebulowe fot. Stefan Schweihofer - Pixabay.com
TOP 30 najpopularniejszych wiosennych KWIATÓW CEBULOWYCH Posadź cebulki kwiatowe, które mają różne okresy kwitnienia, dzięki czemu będziesz... więcej
ogród dekoracyjny jesienią fot. Tesa Robbins - Pixabay.com
Ogród piękny JESIENIĄ. 20 roślin dekoracyjnych po sezonie Kolory jesieni są zapowiedzią końca sezonu ogrodniczego, ale jest to spektakularny... więcej
zielona ściana - żywopłot w ogrodzie fot. Suttipun - Fotolia.com
ZIELONA ŚCIANA krok po kroku. Zakładanie żywopłotu w ogrodzie To jaki żywopłot posadzisz w swoim ogrodzie zależy nie tylko od Twoich upodobań,... więcej
jesień to czas sadzenia wiosennych cebulek kwiatowych fot. iBulb
CebuLOVE szaleństwo. Jesień to czas sadzenia wiosennych cebulek kwiatowych Jesień to najlepszy czas, by pomyśleć o wiośnie. Właśnie teraz trzeba posadzić... więcej
zobacz wszystkie

GALERIA

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Biedronki AZJATYCKIE - czy są groźne?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o inwazji azjatyckich biedronek (Harmonia axyridis) - nazywanych potocznie arlekinami. Czy są ...