Logo
Logo

Świerk Brewera

Świerk Brewera zachwyca elegancką rzeźbiarską koroną utworzoną przez długie konary, z których swobodnie zwisają wiotkie smukłe pędy boczne. Rośnie bardzo powoli i nie wymaga szczególnej opieki, potrzebuje jedynie dużo miejsca wokół siebie, by wyeksponować swój malowniczy pokrój.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Świerk Brewera (Picea breweriana) na swoich naturalnych stanowiskach w wysokich górach na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych jest majestatycznym drzewem iglastym dorastającym do 35 m wysokości. W polskich warunkach jest średniej wielkości drzewem dorastającym zwykle tylko do 10 m. Ponieważ rośnie bardzo wolno, do 15 cm rocznie, uzyskanie większych rozmiarów zajmie mu kilkadziesiąt lat.

Szeroką, stożkowatą i dosyć luźną koronę tworzą ułożone warstwowo, długie konary wznoszące się łukowato ku górze. Malowniczo zwieszają się z nich cienkie, wiotkie, słabo rozgałęzione pędy boczne, mogące osiągać w starszym wieku nawet 2 m długości. Młode pędy są czerwonobrązowe, starsze - siwiejące. Pączki stożkowe są jasnobrązowe i dosyć długie, osiągają 5-8 cm.

Świerk Brewera fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Igły długości 2,5 cm są miękkie, ciemnozielone, z dwoma białozielonymi paskami od spodu, ułożone promieniście i dość luźno na pędzie. Cylindryczne szyszki długości 8-12 cm i szerokości 3-4 cm pojawiają się tylko na starszych roślinach. W młodości są czerwone, a w miarę dojrzewania stają się brązowe.

Wymagania i uprawa

Świerk Brewera jest dobrze przystosowany do warunków panujących w polskich ogrodach. Nie kaprysi na jakość gleby, jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenie powietrza. Lubi miejsca i słoneczne lub lekko półcieniste, wyeksponowane, ale raczej osłonięte.

Wystarczy mu przeciętna ziemia ogrodowa, może być gliniasto-piaszczysta, próchniczna, lekko wilgotna o kwaśnym odczynie. Jest całkowicie odporny na mróz (strefa 5b), jedynie młode rośliny w wyjątkowo mroźne zimy mogą wymagać osłony.

Gdzie posadzić?

Tak dekoracyjne i nieduże drzewo dobrze będzie się prezentowało i w ogrodach przydomowych, i parkach. Jest tylko jeden warunek: świerk Brewera to typowy soliter, dlatego potrzebuje wyeksponowanego miejsca i sporo przestrzeni wokół siebie. Najlepszy jest duży trawnik lub polana z innymi iglakami w tle.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Świerk Brewera
Świerk Brewera
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny