Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Podstawowe informacje o różach ogrodowych

Wśród miłośników róż funkcjonuje przekonanie, że jedynie podziwiane róże odwdzięczają się bujnym kwitnieniem. Jednak oprócz podziwu niezbędne są zabiegi uprawowo-pielęgnacyjne, aby róże mogła zachwycać pięknem swoich kwiatów.

Róże - duże i małe

Róże (Rosa) to około 200 różnych gatunków krzewów o zdrewniałych pędach, o różnym pokroju. Wszystkie róże naturalnie występują na półkuli północnej, zwłaszcza w klimacie umiarkowanym. Większość gatunków, bo aż 70 proc. pochodzi z Azji, a w szczególności z terenów Chin, Himalajów i Japonii. Pozostałe 30 proc. wywodzi się z Bliskiego Wschodu, Europy, Afryki i Ameryki Północnej.

W Polsce w środowisku naturalnym rośnie 25 gatunków róż. Rezerwat „Góry Pieprzowe” koło Sandomierza jest jednym z najważniejszych stanowisk róż w Europie. Rośnie tam 12 gatunków krzewów różanych.

Róże z łatwością tworzą mieszańce międzygatunkowe. Stąd występuje ich ogromna różnorodność. Spotyka się krzewy o wyprostowanych, łukowatych, płożących, lub pnących pędach, które osiągają od 0,5 do 3, a czasami 6 m wysokości. Szacuje się , że występuje około 4000 odmian uprawowych przeróżnych róż - czyli jest z czego wybierać.

Więcej dowiesz się z artykułu Wymagania, uprawa i pielęgnacja róż ogrodowych

róża Westerland fot. Plant Publicity Holland róża `Westerland`

róża Gebruder Grimm fot. Plant Publicity Holland róża `Gebruder Grimm`

róża pomarszczona Alba fot. Plant Publicity Holland róża pomarszczona `Alba`

Grupy róż

W ogrodnictwie, ze względu na pokrój i zastosowanie róże dzieli się na 7 grup. Więcej dowiesz się z artykułu Róże w ogrodzie - grupy i odmiany

  • Róże wielkokwiatowe

    Krzewy o wysokości od 0,5 do 1,5 m. Podczas kwitnienia posiadają duże pąki o pięknym kształcie, rozwijają się w ogromne kwiaty o przeróżnych barwach. Najliczniejsza i najważniejsza grupa odmian przeznaczonych do ogrodów oraz do uprawy na kwiat cięty.
  • Róże rabatowe

    Krzewy niższe od róż wielkokwiatowych. Silnie się krzewią oraz obficie kwitną od wiosny do późnej jesieni. Są wytrzymałe na niskie temperatury, długowieczne i bardziej odporne na choroby.
  • Róże pnące

    Krzewy o długich pędach, dochodzących do 6-8 m. Nie mają organów czepnych, należy je przywiązywać do podpór. Kwitnie obficie. Sadzi się je przy pergolach, altanach, ścianach.
  • Róże parkowe

    Krzewy silnie rosnące, o pędach prostych i ukośnych, dochodzących do wysokości 2,5 m. Kwitnie obficie, raz w roku. Kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne, często o intensywnym zapachu.
  • Róże pienne

    Nie stanowią odrębnej grupy odmian. Są to krzewy odmian szlachetnych wyprowadzone w formie drzewka. Powstają w wyniku okulizacji lub szczepienia na specjalnie wyprowadzonych pionowo pędach.
  • Róże okrywowe

    Silnie się krzewią. Z pędów i liści tworzą zwartą okrywę z pędów i liści. Kwitnie obficie i długo.
  • Róże miniaturowe

    Pochodzą od róży chińskiej odmiany niskiej – Rosa chinensis minima. Delikatne, niskie krzewy o małych kwiatach i drobnych liściach. Wrażliwe na niskie temperatury. Wymagają kopczykowania. Często wykorzystywane do dekoracji wnętrz.

Opracowanie na podstawie materiałów od www.ColourYourLife.pl. fot. Plant Publicity Holland

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość HWDP

15-04-2020 15:03

a nie możecie tego krócej podsumować??

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl