Gardeners World / Z własnego ogródka /

Rukiew wodna - uprawa w ogrodzie i w doniczce

To superfood o ostrym, pieprznym smaku liści jest rośliną wieloletnią, a więc bardzo łatwą w uprawie.

rukiew wodna uprawa

Rukiew wodna - kilka faktów

CZY WIESZ, ŻE...
Rukiew wodna [nazywana też rzeżuchą wodną – red.] ma szerokie zastosowanie od tysięcy lat, a szczególną popularność zyskała w czasach wiktoriańskich, kiedy to jedzono ją na śniadanie, jako dodatek do kanapek oraz sprzedawano jej pęczki na ulicy, do bezpośredniego spożycia – oryginalny rodzaj dzisiejszego fast foodu. Najlepiej jednak nie zbierać dziko rosnącej rukwi [w Polsce występuje rzadko – red.], ponieważ może być siedliskiem groźnego pasożyta – motylicy wątrobowej.

rukiew wodna
YVONEISENSTEIN/FOTOLIA
*Superfood
To żywność naturalnego pochodzenia, która ma ponadprzeciętne właściwości odżywcze. Ma wysoką zawartość np. antyoksydantów lub mikroelementów, które występują w szczególnie cennej dla zdrowia kombinacji.

ZASTOSOWANIE
Rukiew, często sprowadzana do funkcji garnie, może być używana w potrawach na wiele sposobów: jako surowa, gotowana lub suszona. Klasyczne jej zastosowania to zupa oraz dodatek do dań rybnych i mięsnych. Doskonale smakuje również z makaronem, jako składnik wszelkiego rodzaju frittat lub sałatek.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA
To prawdziwe superfood* – zawiera ponad 15 witamin i minerałów. Jest szczególnie bogata w witaminę C, wapń i żelazo, a każdy jej gram dostarcza organizmowi większą ilość tych pierwiastków niż pomarańcze, mleko czy szpinak. ZBIORY Zrywaj jej liście i łodygi przez cały rok. Użyj ich zaraz po zerwaniu.

PRZECHOWYWANIE
Zebrane liście przechowuj przez kilka dni w lodówce, zawinięte w wilgotny ręcznik papierowy i schowane do plastikowej torebki albo w słoiku z wodą przykrytym folią spożywczą. Rukiew, ze względu na dużą zawartość wody, nie nadaje się do mrożenia.

Uprawa rukwi wodnej

Odmiana uprawna ‘Aqua’ może być uprawiana z nasion – wysianych wiosną lub latem do tac albo wielodoniczek. Jednak najprostszym sposobem na rozmnożenie tej rośliny jest zakup w supermarkecie opakowania ze świeżą rukwią i umieszczenie najzdrowiej wyglądających łodyżek w płytkim naczyniu z wodą, dopóki nie wypuszczą korzeni. Następnie przesadź je do dobrej jakości przepuszczalnego podłoża, w słonecznym lub częściowo zacienionym miejscu. Rukiew wodna rośnie szybko w pojemnikach, które można przenieść do szklarni lub tunelu foliowego, aby kontynuować jej zbiory również zimą.

rukiew wodna - uprawa w pomieszczeniu

W Polsce...

Rukiew wodna jest dostępna w wyspecjalizowanych szkółkach ziołowych jako roślina sadzonkowana (zamówisz ją przez Internet). Ostatnio doniczki z rukwią pojawiły się w supermarketach, aczkolwiek producencie nie podają, jakiej odmiany jest roślina. Nasiona kupisz bez problemu w Internecie. Rukiew wodną można także uprawiać na zewnątrz. Nasiona wysiewaj od marca do czerwca, a liście zbieraj od czerwca do listopada.

Gardeners` World Edycja Polska maj-czerwiec 2015
TEKST: SUE FISHER; ZDJĘCIE: YVONEISENSTEIN/FOTOLIA

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...