Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Skalniak w miejscu chłodnym i wilgotnym - co posadzić?

Czy rośliny skalne przetrwają w chłodzie i wilgoci? Na pytanie odpowiadają Bunny Guinness i christine Waldken - ekspertki Gardeners` World.

skalniak zimno i wilgotno fot. Martina Liel Pixabay

Odpowiada Bunny

Tak, o ile zapewnisz im przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowisko. Spróbuj posadzić latem i wczesną jesienią dzwonek Poszarskiego (Campanula poscharskyana) o niebieskich kwiatach. Trudniejsza w uprawie, ale świetnie wyglądająca wiosną jest goryczka wiosenna (Gentiana verna). Ta zimozielona roślina oferuje późną wiosną i latem błękitne kwiaty, lecz wymaga przepuszczalnej i alkalicznej gleby.

Pozostając przy zimozielonych, spróbuj dzwonka ‘Birch Hybrid’, który kwitnie późną wiosną i wczesnym latem. Aby przełamać dominację niebieskiej barwy, spróbuj uprawiać kurzyślad wątły (Anagallis tenella) ‘Studland’ o różowych, pachnących pod koniec wiosny kwiatach. Kilka skalnic (Saxifraga) powinno też zdać egzamin: ‘Jenkinsiae’ i ‘Peter Burrow’ (obydwie o różowo-białych kwiatach).

skalniak
W zakątku o przepuszczalnej glebie załóż rabatę z roślinami skalnymi

Odpowiada Christine

Do twojego wilgotnego ogrodu polecam trójlist. Jednym z najłatwiejszych w uprawie jest trójlist wielkokwiatowy (Trillium grandiflorum), bylina z dużymi, trójpłatkowym, białymi kwiatami. Jest również odmiana ‘Roseum’ o różowych liściach. Sprawdzą się też mekonopsy lub niebieskie maki himalajskie. Obydwie rośliny potrzebują dużo materii organicznej w glebie.

 

Gardeners' World - Edycja Polska lipiec-sierpień 2015, zdjęcia: Torie Chugg, Ray cox, Paul Debois, Caroline Hughes, Jason Ingram, Martina Liel Pixabay

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Dziki BEZ CZARNY w ogrodzie. Uprawa i przepisy na przetwory

Bez czarny to dość pospolita roślina i niestety niedoceniana. Rzadko jest sadzony w ogrodzie, a szkoda, bo to roślina przyjazna dzikiej faunie, ...