Gardeners World / Z własnego ogródka /

Smaczny koniec roku: Uprawa warzyw na późny zbiór

Dopilnuj, aby warzywnik był pełen plonów zimą, podejmując już odpowiednie kroki. Charles Dowding pokazuje, co zrobić latem, aby móc zbierać własne warzywa na Boże Narodzenie, a nawet jeszcze po świętach.

uprawa warzyw na późny zbiór

Lato to pora zbiorów i obfitości w warzywniku, ale też doskonały czas na rozpoczęcie uprawy na nowo. Rośliny posiane teraz łatwo się ukorzeniają i rosną w ekspresowym tempie, np. burak wysiany pod koniec czerwca będzie gotowy do zbiorów już po 7 tygodniach. Warto wykorzystać obecne ciepło i światło, aby zapewnić sobie nowe zbiory na długie miesiące, wręcz do następnego przednówka.

Chociaż dni będą coraz krótsze, mamy jeszcze ponad połowę sezonu ogrodniczego. Wiosną dni są długie, ale gleba często pozostaje chłodna, dlatego rośliny rosną powoli, zaś latem i jesienią ciepła gleba sprawia, że plony pojawiają się szybko. Ogólna zasada brzmi: dzień uprawy w lipcu jest wart 2 w sierpniu, 4 we wrześniu, 7 w październiku i 14 w listopadzie!

Zbierając plony, robisz w glebie miejsce na rośliny do późniejszego zbioru. W tych lukach wysiewaj nasiona; możesz też wysiać je do paletek lub małych doniczek (albo po prostu kupić sadzonki), aby rośliny były gotowe, kiedy pojawi się na nie miejsce w ogrodzie. Zyskasz tak od 3 do 4 tygodni przewagi nad wysiewem bezpośrednio do gleby.

O tej porze roku nasiona często kiełkują w zaledwie 3 dni. Jeśli wysiewasz bezpośrednio do gleby, najlepiej zrób rowki i podlewaj nasiona w linii zagłębienia, bez moczenia gleby obok. Po wysiewie przykryj je suchą ziemią. Ta metoda przekazuje wilgoć w głąb gleby, gdzie jest najbardziej potrzebna, co pobudza korzenie sadzonek do wzrostu...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Edycja Polska Lipiec-Sierpień 2016

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...