Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak zwalczać mszyce?

Mszyce, mimo ze są niewielkie, to rozmnażają się tak szybko, ze w krótkim czasie staja się dużym problemem. Pippa Greenwood radzi, jak zwalczać te wszędobylskie miłośniczki roślinnego soku.

mszyce fot. FRANCO PATRIZIA Pixabay

Mszyce stale atakują wiele różnych roślin ogrodowych i doniczkowych. Jeśli im nie przeszkodzisz, uszkadzają liście i hamują rozwój roślin, pozostawiając za sobą ślad z lepkiej substancji, co może prowadzić do wystąpienia grzybów sadzakowych.

Uszkodzenia

Te malutkie zielone, czarne, brązowe lub żółte owady, które zazwyczaj żerują w skupiskach na wierzchołkach pędów, pąkach kwiatowych i spodniej stronie liści, żywią się sokiem roślin. Najbardziej zagrożone są miękkie, młode przyrosty. Na skutek ataku owadów liście skręcają się, marszczą i odbarwiają (często żółkną, czasem stają się czerwonawe lub fioletowe), a nawet karleją.

Przy dużej inwazji szkodników roślinie grozi obumieranie, a nawet śmierć. Żerując, mszyce wydzielają lepką wydzielinę, tzw. spadź, która może prowadzić do pojawienia się skupisk czarnych grzybów sadzakowych. Mszyce przenoszą też między roślinami choroby wirusowe.

Sprawdzaj spodnią stronę liści i najmłodsze pędy,
czy nie ma na nich kolonii mszyc.

Cykl życiowy mszyc

Cykl życiowy mszycy jest niejednorodny. Występuje partogeneza cykliczna [przemiennie występują pokolenia rozmnażające się dzieworodnie (bez zapłodnienia) i rozmnażające się płciowo – red.].

W wyniku partogenezy samice rodzą się wiosną i latem. Pod koniec lata rodzą się zarówno osobniki męskie, jak i żeńskie, między którymi dochodzi do godów [i zapłodnienia – red.].

Następnie samice składają jaja, które zimują i z których wiosną wylęgają się młode. Często występują formy bezskrzydłe i uskrzydlone, które żerują na co najmniej dwóch roślinach żywicielskich.

Atakowane rośliny

Mszyce atakują wiele różnych roślin ogrodowych, doniczkowych i uprawianych w szklarniach – od młodych siewek po dojrzałe egzemplarze.

Zwalczanie mechaniczne

Niewielkie kolonie owadów niszczymy ręcznie. Jeżeli to możliwe, rozległe skupiska usuwa się silnym strumieniem wody. Postaraj się przyciągnąć pożyteczne owady, będące ich naturalnymi wrogami (biedronki, owady bzygowate i złotooki) oraz ptaki żywiące się mszycami.

Rośliny szczególnie wrażliwe na atak szkodnika, np. bób, przykryj agrowłókniną lub siatką o drobnych oczkach.

Zwalczanie biologiczne

Do ogrodu i tuneli foliowych wprowadź biedronki lub ich larwy. Do szklarni wpuść pryszczarka mszycojada bądź mszycarza szklarniowego.

Zwalczanie chemiczne

W sezonie wegetacyjnym dokładnie opryskuj kolonie mszyc preparatem zawierającym oleje kwasów tłuszczowych, oleje roślinne lub pyretrum.

Gardeners' World - Edycja Polska lipiec-sierpień 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...