Logo
Logo

Ogrody światłem malowane: oświetlenie zewnętrzne wokół domu

Przez umiejętne oświetlenie domu można wyeksponować najatrakcyjniejsze jego elementy. Nie trzeba w tym celu oświetlać całej elewacji. Warto natomiast wybrać kilka elementów wartych zaakcentowania i zadbać o oświetlenie najważniejszych stref – wejścia, tarasu i schodów zewnętrznych.

W domach z okapem najłatwiej zamontować lampy w podsufitce: rozmieszczone tam, ładnie rozświetlą ściany. Jeśli dach nie ma okapu, można zamontować na ścianach kinkiety zewnętrzne: utworzą na elewacji ciekawą grę świateł. Źródła oświetlające fasadę domu nie muszą mieć dużej mocy.


Czy wiesz, że...

  • Zwykła żarówka nie jest trwałym źródłem światła, jej żywotność określa  się na 1000 godzin.
  • Dioda LED zużywa niewiele energii, jej żywotność określana jest na 100 000 godzin.
  • Żarówka halogenowa emituje od 10% do 100% więcej światła niż zwykła, jest także od dwóch do pięciu razy trwalsza.
  • Świetlówki kompaktowe i liniowe świecą dziesięć razy dłużej niż zwykłe żarówki i zużywają pięć razy mniej energii.

Oświetlenie przed domem

Oświetlenie wokół domu warto zamontować dla bezpieczeństwa i wygody domowników. W strefie tej oświetlić można kilka punktów:

Furtka

Punkt świetlny, na przykład oprawę halogenową albo reflektor, można umieścić w zadaszeniu furtki – świat­ło powinno być skierowane w dół, aby oświetlało klamkę, zamek i dzwonek. Jeśli furtka nie jest zadaszona lub jeśli takie rozwiązanie nam nie dopowiada, możemy źródła światła umieścić na słupkach przy furtce. Ze względów bezpieczeństwa, warto zainstalować lampy z czujnikiem ruchu, które zapala się, gdy ktoś będzie obok nich przechodził.

Przejście od furtki do drzwi

Punkty świetlne, przystosowane do tego celu oprawy, można zamontować w trawniku. Ścieżka zostanie wtedy oświetlona światłem padającym z dołu. Jeśli chcemy oświetlić dróżkę od góry, można po obu jej stronach ustawić lampy na słupkach. Instalując takie oświet­lenie, należy pamiętać o zasadzie – im krótsza ścieżka, tym niższe słupki.

Tabliczka z numerem

Można ją podświet­lić reflektorkiem na wysięgniku lub założyć wodoszczelną lampkę przystosowaną do naklejania liter.

Schody wejściowe

Do oświetlenia niskich schodów najczęściej wystarczą źródła światła oświetlające drzwi. Wysokie – wymagają osobnego oświetlenia. Można wtedy zamontować oprawy w stopniach – światełka ładnie je zaakcentują lub umieścić oprawy w murowanej balustradzie. Gdy nie ma możliwości zamontowania opraw w balustradzie, można oświetlić schody lampami na słupkach.

Drzwi wejściowe

Źródło światła powinno być tak skierowane, aby dobrze oświetlało klamkę, zamek oraz podest. Oprawy można zainstalować bezpośrednio nad drzwiami, albo w zadaszeniu.

Reflektorki z możliwością regulowania kąta padania światła pozwolą wyeksponować najciekawsze ogrodowe rośliny lub detale architektoniczne (fot. Brilux)

Do podświetlenia numeru domu można zastosować specjalną oprawę do naklejania liter (fot. Lange Łukaszuk)

Oświetlenie tarasu

Aby móc korzystać z tarasu także wieczorem – zjeść kolację z przyjaciółmi czy poczytać książkę – należy go oświetlić. Na tarasie zadaszonym można zamontować lampy wiszące lub, na ścianie budynku, zainstalować oprawy kinkietowe. Taras niezadaszony można oświetlić lampami stosowanymi do oświetlania ogrodu, na słupkach, zainstalowanymi w posadzce tarasu lub na trawniku.

Sterowanie oświetleniem

Planując oświetlenie wokół domu, warto zastanowić się nad jego sterowaniem. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zainstalowanie czujnika zmierzchowego, który włącza lampy, gdy zapada zmrok, a wyłącza, gdy robi się jasno.


Informacje na opakowaniach źródeł światła

  • Moc podawana jest w watach np. 40 W, 60 W, 100 W. Na świetlówkach kompaktowych znajdziemy też informację, jaka jest moc żarówki, jaką ta świetlówka zastępuje, np. świetlówka o mocy 20 W zastępuje zwykłą żarówkę o mocy 100 W, świetlówka o mocy 16 W zastępuje żarówkę 75 W, a świetlówka o mocy 12 W żarówkę 60 W.
  • Napięcie, jakim źródło światła powinno być zasilane, np. 12 V, 24 V  lub 230–240 V.
  • Typ trzonka, który musi odpowiadać oprawie, ma oznaczenia literowo-cyfrowe,  np. E27 GU5, 3 , w których litery określają kształt, a cyfry – wymiary w milimetrach.
  • Typ bańki, ma oznaczenia literowo-cyfrowe, np. A65, B35, T60, w których litera określa kształt, a cyfry – średnicę bańki w milimetrach.
  • Kąt rozproszenia wiązki światła dotyczy halogenów wyposażonych w reflektor i podawany jest w stopniach – np. 30 stopni lub 38D.
  • Stopień oddawania barw i temperatura barwowa światła, istotne gdy dobiera się świet­lówki. Określane są ciągiem  trzech cyfr – np. 827. Pierwsza określa stopień oddawania barw (zakres od 1 do 9 – im większa, tym lepiej). Kolejne dwie cyfry określają, jaki odcień bieli ma świetlówka, dokładniej dwie początkowe z czterech cyfr – 27 to 2700 kelwinów.

Tekst: Katarzyna Sendal
Autor
Ogrody światłem malowane: oświetlenie zewnętrzne wokół domu
Ogrody światłem malowane: oświetlenie zewnętrzne wokół domu
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl