Polecamy sklep ogrodniczy SwiatKwiatow.pl

Temat na czasie

Jesienna pielęgnacja trawnika. 12 rzeczy, które musisz zrobić przed zimą!
jesienna pielęgnacja trawnika fot. Pexels - Pixabay.com
Przeczytaj nasz jesienny poradnik w "pytaniach i odpowiedziach", który powstał na podstawie pytań naszych czytelników. Dowiedz się, co zrobić by odpowiednio przygotować murawę do zbliżającej się zimy oraz jak rozwiązać najczęstsze problemy z trawą. Poznaj 12 rad na piękny i zdrowy jesienny trawnik.  

tydzień w ogrodzie   16-10 - 22-10

aeracja trawnika, fot. Bosch
Pamiętajmy, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika ...
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza ...
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią ...
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów ...
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Zakładanie ogrodu / Artykuły /

TOP 12 najpopularniejszych wiosennych kwiatów ogrodowych

Wiosna to czas kwitnienia, najbardziej oczekiwany okres w sezonie, to nagroda dla ogrodnika za dobrze wykonaną pracę. Bo kwiaty są kwintesencją ogrodu i jego najpiękniejszym elementem dekoracyjnym. Wiosna, to czas, gdy przyroda budzi się do życia, to czas kwiatów.

pierwsze wiosenne kwiaty fot. emi-le - Pixabay.com

Pierwsze kwiaty wiosny nieśmiało pojawiają się już w połowie marca, otwierając swoje pąki wraz z pierwszymi promieniami słońca. Gdy poszycie okrywa jeszcze zimowa pierzynka, kwitną już pierwsze krokusy i pierwiosnki, tworząc kolorowe dywany pod koronami drzemiących jeszcze drzew.

W kwietniu (który nie bez powodu nosi swą nazwę) codziennie, w każdym zakątku ogrodu, kwiaty eksplodują jak kolorowe fajerwerki. Kwitną już tulipany i inne cebulowe, a na krzewach pojawiają się energetyczne, złociste kwiaty forsycji i bladoróżowe ozdobne wiśnie japońskie. Im więcej kolorów, tym więcej w nas energii i radości.

Maj to pełnia kwitnienia, miesiąc radości i długich dni, pełny słońca i ciepła. Pełny jest romantycznych kolorów piwonii, olbrzymich kwiatów magnolii i hipnotyzujących zapachów bzów. Początek czerwca z eleganckimi kwiatami różaneczników to już przednówek lata i zapowiedź letniego karnawału kwiatów.

Portrety roślin

Zobacz nasze propozycje najpopularniejszych roślin ogrodowych kwitnących wiosną, zainspiruj się i posadź w swoim ogrodzie, aby wprowadzić do niego kolor, zapach i pozytywną energię. Są wśród nich rośliny cebulowe, byliny, krzewy i drzewa. Wybraliśmy gatunki trwałe, łatwe w pielęgnacji i dostępne w każdym centrum ogrodniczym.

krokusy wiosenne kwiaty fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

KROKUSY
(Crocus)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 10–15 cm
Kwitnienie: marzec – kwiecień

Najlepiej wyglądają pod drzewami w nieregularnych grupach, tworząc kolorowe dywany. Aby zakwitły wiosną, ich cebule trzeba posadzić jesienią. Nie wymagają wykopywania, mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat.

pierwiosnki wiosenne kwiaty fot. Seagul - Pixabay.com
fot. Seagul - Pixabay.com

PIERWIOSNKI
(Primula)

Typ: bylina
Wysokość: 10–30 cm
Kwitnienie: marzec – maj

Łacińska nazwa pierwiosnka pochodzi od słowa Primus – wczesny. Te niewielkie byliny najlepiej prezentują się w doniczkach, na skalniakach, obrzeżach niskich rabat lub małych kępkach pod drzewami. Są łatwe w pielęgnacji i wieloletnie.

szafirki wiosenne kwiaty fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

SZAFIRKI
(Muscari)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 10–20 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Urocze małe kwiatuszki szafirków, tak jak inne cebulowe, najlepiej wyglądają w grupach. Doskonale sprawdzają się jako rośliny doniczkowe oraz w bukietach. Wystarczy posadzić cebulki jesienią, aby cieszyć się kwiatami przez wiele lat.

tulipany wiosenne kwiaty fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke - Pixabay.com
fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke

TULIPANY
(Tulipa)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 10–15 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Najpopularniejsze kwiaty cebulowe! Królują na wiosennych rabatach. Często sadzone są w towarzystwie innych wczesnych kwiatów. Latem trzeba wykopać ich cebulki i przechować, aby jesienią znowu zakopać w ogrodzie.

narcyzy wiosenne kwiaty fot. Barry chaiken - Pixabay.com
fot. Barry chaiken - Pixabay.com

NARCYZY
(Narcissus)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 20–50 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Kolejna wiosenna roślina cebulowa, słoneczna, radosna i łatwa w uprawie. Cebulki raz posadzone do ziemi kwitną co roku. Pasują zarówno do ogrodu, do doniczek, jak i do wiosennych bukietów. Od popularnej żółtej odmiany nazywane są żonkilami.

forsycja wiosenne kwiaty fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

FORSYCJA
(Forsythia intermedia)

Typ: krzew
Wysokość: 1–3 m
Kwitnienie: od połowy marca – kwiecień

Najpopularniejszy kwitnący krzew ogrodowy. Jej nagie pędy obsypują się setkami złotych kwiatów, jeszcze zanim pojawią się na nich liście. Aby zachować zwarty pokrój pędy trzeba przyciąć, ale dopiero po kwitnieniu!

bez lilak wiosenne kwiaty fot. Agamaszotsa - Pixabay.com
fot. Agamaszotsa - Pixabay.com

BEZ, LILAK
(Syringa vulgaris)

Typ: krzew
Wysokość: 1,5–6 m
Kwitnienie: maj

Popularny ogrodowy bez, zachwycający kolorem i zapachem. Niezbędny element ogrodów wiejskich. Najlepiej wygląda posadzony wzdłuż ogrodzenia. Aby w kolejnych latach kwitł obficie, po przekwitnięciu trzeba wyciąć zeschnięte kwiatostany.

magnolia wiosenne kwiaty fot. Alexas Fotos - Pixabay.com
fot. Alexas Fotos - Pixabay.com

MAGNOLIA
(Magnolia)

Typ: drzewo
Wysokość: 3–10 m
Kwitnienie: kwiecień – maj

Niekwestionowana drzewiasta królowa wiosny. Jej ogromne kwiaty przypominają kształtem tulipany. Najlepiej prezentuje się w wyeksponowanych miejscach, do małych ogrodów lepiej sadzić odmiany karłowe. Młode drzewa mogą przemarzać.

wiosenny kwiat różanecznik fot. Karsten Paulick - Pixabay.com
fot. Karsten Paulick - Pixabay.com

RÓŻANECZNIK
(Rhododendron)

Typ: krzew
Wysokość: 0,5–3 m
Kwitnienie: maj – czerwiec

Niezmiennie popularny, dostępny w setkach różnokolorowych odmianach. Najlepiej wygląda w towarzystwie innych rododendronów, azalii i innych roślin wrzosowatych. Jest wieloletni i łatwy w pielęgnacji. Wymaga kwaśnej gleby i stanowiska półcienistego.

wiosenny kwiat piwonia fot. Eric Michelat - Pixabay.com
fot. Eric Michelat - Pixabay.com

PIWONIA
(Paeonia)

Typ: bylina
Wysokość: 30–100 cm
Kwitnienie: maj – czerwiec

Róża bez kolców, efektowna i łatwa w pielęgnacji. Najlepiej wygląda na wiejskich rabatach. Nadaje się doskonale na kwiat cięty. Jest wieloletnia, jednak nie lubi przesadzania i może po tym zabiegu przez parę lat nie kwitnąć.

wiosenny kwiat krzewuszka fot. Hcast - Fotolia.com
fot. Hcast - Fotolia.com

KRZEWUSZKA
(Weigela florida)

Typ: krzew Wysokość: 1–3 m Kwitnienie: maj – czerwiec Niezwykle dekoracyjna, a przy tym niewymagająca. Dobrze rośnie na każdej glebie, najlepiej kwitnie na słońcu. W czasie kwitnienia obsypuje się setkami kwiatów w kształcie trąbek. Niekiedy powtarza kwitnienie jesienią.

wiosenny kwiat wiśnia fot.Yarachan - Pixabay.com
fot.Yarachan - Pixabay.com

WIŚNIA
(Prunus serrulata)

Typ: drzewo Wysokość: 3–10 m Kwitnienie: kwiecień – maj Japońska wiśnia ozdobna, w swojej ojczyźnie nazywana Sakura. Drzewo obsypane jest kwiatami i wygląda niezwykle dekoracyjnie. Doskonale sprawdza się zarówno w dużych jak i małych ogrodach, a karłowe odmiany – w uprawie w donicy.


logo BudujemyDom.pl
Źródło: Wiosenne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 4/2017,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: emi-le - Pixabay.com

Zobacz też:

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Pozostałe artykuły

jesień to czas traw ozdobnych fot. prigarci - Pixabay.com
Jesień to czas TRAW OZDOBNYCH Gdy ostatnie kwiaty tracą swój blask na pierwszy plan wysuwają się kolorowe trawy... więcej
rośliny na żywopłot fot. MabelAmber - Pixabay.com
TOP 12 najpopularniejszych roślin na ŻYWOPŁOT Ogromne bogactwo przeróżnych gatunków i odmian drzew i krzewów żywopłotowych... więcej
wiosenne kwiaty cebulowe fot. Stefan Schweihofer - Pixabay.com
TOP 30 najpopularniejszych wiosennych KWIATÓW CEBULOWYCH Posadź cebulki kwiatowe, które mają różne okresy kwitnienia, dzięki czemu będziesz... więcej
ogród dekoracyjny jesienią fot. Tesa Robbins - Pixabay.com
Ogród piękny JESIENIĄ. 20 roślin dekoracyjnych po sezonie Kolory jesieni są zapowiedzią końca sezonu ogrodniczego, ale jest to spektakularny... więcej
zielona ściana - żywopłot w ogrodzie fot. Suttipun - Fotolia.com
ZIELONA ŚCIANA krok po kroku. Zakładanie żywopłotu w ogrodzie To jaki żywopłot posadzisz w swoim ogrodzie zależy nie tylko od Twoich upodobań,... więcej
jesień to czas sadzenia wiosennych cebulek kwiatowych fot. iBulb
CebuLOVE szaleństwo. Jesień to czas sadzenia wiosennych cebulek kwiatowych Jesień to najlepszy czas, by pomyśleć o wiośnie. Właśnie teraz trzeba posadzić... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Biedronki AZJATYCKIE - czy są groźne?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o inwazji azjatyckich biedronek (Harmonia axyridis) - nazywanych potocznie arlekinami. Czy są ...