Logo
Logo

Trawnik z siewu czy z rolki (warunki na działce, użytkowanie trawnika)

Alternatywą dla trawnika z siewu jest gotowa trawa z rolki. Choć daje niemal natychmiastowy efekt, nie zawsze może zastąpić darń zakładaną w tradycyjny sposób. Nie wystarczy też jedynie rozwinąć ją niczym dywan, aby się przyjęła i rosła zdrowo.

Aby ułatwić sobie wybór między murawą z siewu i z rolki, warto przeanalizować warunki na terenie, na którym ma powstać trawnik, a także przewidywany sposób jego użytkowania.

Warunki na działce

Wielkość terenu

Trawnik z rolki warto brać pod uwagę, jeśli ma on niewielką powierzchnię. Na dużych działkach taniej będzie założyć trawnik z siewu.

Nachylenie

Na terenie nachylonym założenie trawnika z rolki jest łatwiejsze niż z nasion, które mogą być łatwo wypłukane przez deszcz lub podczas podlewania, jeśli nie przemiesza się ich starannie z glebą i nie zwałuje (wypłukiwanie nasion zależy też częściowo od spoistości wierzchniej warstwy gleby, mniejsza szansa na ich wypłukanie jest na glebie gliniastej).

Nasłonecznienie i wilgotność

Trawnik z siewu. Trawa najlepiej rośnie w pełnym słońcu i wtedy, gdy w podłożu ma pod dostatkiem wilgoci. Na obszary zacienione trzeba wybierać mieszanki traw odpornych na zacienienie. Są też mieszanki na gleby ubogie i suche czy skarpy.

Darń z rolki. Najczęściej jest produkowana z mieszanek traw przystosowanych do warunków optymalnych (pełne nasłonecznienie i dostatek wilgoci), a więc nienadających się na stanowiska zacienione czy suche. Można co prawda zamówić darń odporną na takie warunki, ale na realizację takiego zamówienia będziemy czekać około dwóch miesięcy.

Użytkowanie

Mieszanka nasion przeznaczona na trawniki intensywnie użytkowane powinna zawierać nasiona następujących traw: życica trwała, kostrzewa czerwona, kostrzewa trzcinowa, kostrzewa owcza i wiechlina łąkowa
fot. Praktiker

Najczęściej przy domach jednorodzinnych zakłada się trawniki ozdobne (dywanowe) lub rekreacyjne (użytkowe), po których się często chodzi i gdzie zwykle bawią się dzieci. Rzadziej zakłada się trawniki sportowe, które wymagają intensywnej pielęgnacji, lub łąki kwietne.

Trawnik powinien być przystosowany do przewidywanego sposobu jego użytkowania przez odpowiedni dobór mieszanek traw (ich gatunki różnią się na przykład odpornością na deptanie czy bardzo krótkie koszenie).

Najbardziej uniwersalne są trawniki z siewu. Łatwiej je przystosować do przewidywanego sposobu użytkowanego. Oprócz mieszanek nasion przeznaczonych na trawniki rekreacyjne i ozdobne można też kupić mieszanki specjalne – na przykład na intensywnie użytkowane trawniki sportowe, czy mieszanki do tworzenia łąki kwietnej.

Darń z rolki przeznaczona jest zwykle na trawniki rekreacyjne i ozdobne.

Koszty

Zależą od wielkości trawnika (im większy, tym taniej wypada każdy metr kwadratowy), od ukształtowania terenu (droższe jest zakładanie trawnika na pochyłościach), a jeśli to trawnik z rolki – także od rodzaju darni.

Oczywiście wydatki można ograniczyć, jeśli prace wykonuje się samodzielnie, wtedy podstawowym wydatkiem są nasiona: 1 kg nasion mieszanki trawnikowej (wystarczy na obsianie ok. 40 m2 gruntu) – 15–25 zł.

Koszt trawnika z siewu (materiał i robocizna – wraz z przygotowaniem podłoża): 5–20 zł/m2.

Koszt trawnika z rolki (materiał i robocizna – wraz z przygotowaniem podłoża): 20–40 zł/m2, w tym darń:

  • z folii: 8–15 zł/m2;
  • z gruntu: 5–8 zł/m2.

Do ceny darni trzeba też doliczyć koszt transportu i robocizny (chyba że chcemy ułożyć ją sami).

Małgorzata Cuch

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl