Hipeastrum zwartnica

Hipeastrum (zwartnica)

Hipeastrum

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: trujące, pachnące kwiaty lub liście, kwitnące wiosną, ozdobne kwiaty, kwitnące zimą

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 30-60 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kwiaty: duże, dzwonkowate
 • kolor kwiatów: białe, czerwone, różowe
 • okres kwitnienia: I, II, III, IV
 • zapach: kwiaty
 • trwałość liści: sezonowe
 • przydatność do spożycia: roślina trująca
 • odczyn gleby: lekko zasadowa, obojętna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: wnętrza

Hipeastrum (zwartnica) to bylina cebulowa należąca do rodziny amarylkowastych (Amaryllidaceae). Roślina jest ceniona w mieszkaniach ze względu na duże, dzwonkowate kwiaty wyrastające od 2-6 na długim (30-60cm), grubym i pustym w środku pędzie kwiatostanowym. Zazwyczaj spotyka się kwiaty o barwie białej, różowej, czerwonej lub dwubarwne. Wyrastają na roślinie wraz z pojawianiem się równowąskich liści.

Hipeastrum wytwarza grube, dość duże cebule o średnicy nawet powyżej 25 cm. W naturalnym środowisku bylina porasta tereny od Meksyku poprzez Peru i Boliwię. Często bywa mylona z amarylisem, najczęściej kwitnącym jesienią.

Cała roślina jest silnie trująca, ale nie jest groźna o ile nie zostanie uszkodzona lub spożyta. Sok może bowiem powodować podrażnienie skóry a spożycie cebuli, liści czy kwiatów grozi silnym zatruciem, wymiotami lub biegunką. Przed rośliną, która zwykle uprawiana jest na parapetach, warto więc chronić dzieci.

Zwartnica nie jest zbyt łatwa w uprawie i wymaga poświęcenia czasu. Cebule najlepiej kupować jesienią i sadzić do pojemników ustawianych w ciepłym, ale nieoświetlonym miejscu. W początkowym okresie podlewanie jest zdawkowe.

Po około 7-8 tygodniach z cebuli wyrosną liście i wierzchołek pędu kwiatostanowego. Wtedy roślinę należy przenieść do ciepłego, ale jasnego pomieszczenia i rozpocząć regularne podlewanie. Przed kwitnieniem warto również nawozić nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

Pewien czas po przekwitnięciu (w sierpniu) należ zapewnić zwartnicy spoczynek - ograniczają podlewanie, zaprzestając nawożenia i obrywając uschnięte liście. Z kolei w październiku (aż do grudnia) cebula powinna się znajdować w chłodnym pomieszczeniu (10-12ºC). W grudniu oczyszczoną cebulę sadzi się z powrotem do doniczki i ponownie rozpoczyna pielęgnację.

Hipeastrum można rozmnażać przez cebule przybyszowe.

zdjęcie: wiki JJ Harrison

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Difenbachia Nertera płożąca Psianka (Solanum) fot. www.szwedzio.pl Wilczomlecz trójżebrowy
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...