Szachownica cesarska (fot. mariac1948, zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2)

Szachownica cesarska

Fritillaria imperialis

grupa roślin:

Cebulowe

podgrupa roślin: trujące, kwitnące wiosną, na kwiat cięty, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 1 m
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kwiaty: dzwonkowate
  • kolor kwiatów: czerwone, pomarańczowe, żółte
  • okres kwitnienia: IV
  • gleba: próchniczna, przepuszczalna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: kwiat cięty, rabaty

Szachownica cesarska zwana jest inaczej cesarską koroną. Z rośliną tą wiąże się opowieść o Jezusie idącym na Golgotę, któremu kłaniały się wszystkie kwiaty za wyjątkiem jednego - właśnie szachownicy cesarskiej. Jednak gdy Jezus spojrzał na ową roślinę, ta zawstydzona w pokorze schyliła swe kielichy. Do tej pory w dolnych partiach kielicha pojawiają się krople nektaru symbolizujące roniące się łzy.

Cechą charakterystyczną tej rośliny jest niewątpliwie jej sylwetka - szachownica osiąga do 1 m wysokości. Kilka kwiatostanów wzniesionych jest na sztywnej łodydze, pozbawionej liści w środkowych partiach, zaś ulistnionej od dołu oraz na samym szczycie. Szachownica lubi stanowiska słoneczne, gleby przepuszczalne, próchniczne. Polecana jest szczególnie na rabaty i kwietniki oraz jako kwiat cięty.

Inne zdjęcia tej rośliny Szachownica cesarska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Szachownica cesarska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Szachownica cesarska

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Kosaciec (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Kosaciec syberyjski Kosaciec żółty Narcyz (fot. mariac1948, zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2) Narcyz 'Tete-a-Tete'
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...