Logo
Logo

Tunel foliowy – zrobić samodzielnie czy kupić gotowy?

Tunel foliowy doskonale sprawdzi się do uprawy warzyw i roślin ozdobnych w każdym, nawet niewielkim ogrodzie. Pomoże nam ochronić rośliny przed zimnem i wydłużyć ich sezon wegetacyjny. Eksperci portalu Meblobranie.pl doradzają jaki najlepiej wybrać tunel do ogrodu oraz czy lepiej zrobić go samodzielnie, czy kupić gotowy.

Spis treści
Jak samodzielnie złożyć tunel foliowy? Jak wybrać gotowy tunel foliowy?

Tunele foliowe stają się już niemal stałym elementem polskich ogrodów i działek. Początkowo znajdowały się na nich głównie ręcznie robione foliaki – i nic dziwnego! Dawniej tunele foliowe dla hobbystów były praktycznie niedostępne, więc każdy radził sobie sam.

Obecnie w sklepach znajdziemy wele rodzajów tuneli w różnych rozmiarach, więc i na działkach staje coraz więcej zgrabnych konstrukcji. Pojawia się jednak pytanie – czy zakup gotowego tunelu jest opłacalny? Może jednak lepiej skonstruować tunel foliowy samodzielnie?

Krótki kurs konstrukcji

Wiele osób decyduje się na samodzielne tworzenie tunelu ogrodowego, ponieważ taka opcja jest tańsza. Musimy jednak wziąć pod uwagę jeden aspekt – ta opcja będzie tańsza tylko jeśli wykorzystamy do konstrukcji elementy, które mamy w domu.

Do stworzenia tunelu będą nam bowiem potrzebne: elementy na stelaż (stare rurki metalowe, pręty, deski), folia do pokrycia tunelu (odporna na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne) oraz takie elementy jak gwoździki, sznurki itd., którymi będziemy mocować całość.

Szybka kalkulacja pokazuje, że jeśli będziemy musieli kupić wszystkie te elementy, oszczędności tak naprawdę nie będzie. Przy samodzielnym konstruowaniu trzeba też wziąć pod uwagę, że bez umiejętności złotej rączki możemy mieć problem z wykonaniem konstrukcji.

namiot foliowy fot. Meblobranie.pl

Gotowe rozwiązania

Gotowy tunel foliowy nie musi być tak naprawdę dużym wydatkiem. Wszystko zależy od tego, jaki model wybierzemy. Najtańsze modele to tunele importowane – popularne w ostatnich latach foliaki z zieloną folią. Oczywiście, jeśli chcemy mieć tunel na lata, najlepiej wybrać tunel od sprawdzonych polskich producentów, który będzie oczywiście nieco droższy. Jednak i tu mamy pole do manewru – zamiast droższych tuneli metalowych możemy wybrać tańsze modele na rurkach PCV.

Konstrukcja takiego tunelu nie jest problemem nawet dla osób bez specjalnych umiejętności. Cały proces montażu przypomina układanie budowli z klocków według załączonej instrukcji, a wszystkie elementy do budowy mamy od razu skompletowane. Nie musimy szukać i kupować poszczególnych elementów, a potem zastanawiać się jak je połączyć – po prostu składamy tunel i po jednym dniu mamy gotową konstrukcję. Oszczędzamy więc czas i siły, a w niektórych przypadkach również pieniądze.

Źródło: meblobranie.pl

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl