Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Uprawa i owocowanie figowca w doniczce

Jak zachęcić doniczkową figę do owocowania? Na pytanie odpowiada Anne Swithinbank - ekspert Gardeners` World.

owoce figowca

Figowce pochodzą z Afganistanu i Syrii, więc można sobie wyobrazić ich naturalne siedliska: z upalnym słońcem i jałowymi glebami. Stawiamy sobie duże wyzwanie, próbując ich uprawy w naszym północnoeuropejskim klimacie, gdzie ziemie są zazwyczaj zbyt żyzne, a słońca jest za mało.

Uprawa pojemnikowa (najlepiej zakopać donicę w gruncie) naśladuje efekt uboższej ziemi, jednak figowce nadal potrzebują tak dużo bezpośredniego słońca, jak to możliwe. Najlepiej będzie wykopać przy południowej ścianie rów długi na 1,2 m, szeroki na 60 cm i głęboki na 60 cm, wyłożyć go płytami chodnikowymi i umieścić w nim roślinę. Do przenoszenia donicy załóż rękawice.

Jeśli pozostawisz roślinę w pojemniku, wiosną pod ściółkę rozsyp nawóz o powolnym uwalnianiu składników [w Polsce figowce zimę muszą spędzić w pomieszczeniu w dodatniej temperaturze – red.]. Podlewaj regularnie, a po zawiązaniu się owoców do konewki z wodą raz na dwa tygodnie dodaj płynny nawóz.

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015
zdjęcia: Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall, Rachel Warne

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Biedronki AZJATYCKIE - czy są groźne?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o inwazji azjatyckich biedronek (Harmonia axyridis) - nazywanych potocznie arlekinami. Czy są ...