Cykoria czerwona - fot. wikipedia/CC/Forest Kim Starr

Cykoria czerwona

Cichorium intybus

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: warzywa

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: do 120 cm
 • przydatność do spożycia: liście
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: ogrody przydomowe, roślina jadalna

Cykoria czerwona (radicchio) to roślina dwuletnia, należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest to interesująca kolorystycznie i smakowo odmiana cykorii podróżnik. Roślina znana jest w Europie od wieków. Dawniej liście cykorii suszono i palono wytwarzając z niej produkt zastępujący niezwykle drogą w dawnych czasach kawę. Prażone liście cykorii do tej pory służą do produkcji napojów "kawopodobnych".

Roślina wytwarza gruby, mięsisty korzeń i rozetę odziomkowych, czerwono-fioletowych liści z widocznymi żyłkami. Tworzy niebieskie, białe lub różowe kwiaty. Owocem jest niełupka. Zwykle cykoria dorasta do 120 cm.

Cykoria najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ale toleruje również stanowiska półcieniste. Preferuje żyzne i dobrze przepuszczalne gleby o pH=5,5-7. Nie lubi świeżo nawożonej gleby, gdyż wtedy nadmiernie rozrastają się korzenie. Radicchio najlepiej wysiewać pod koniec zimy lub na początku wiosny w pomieszczeniach lub inspektach do pojemników a w połowie wiosny wysadzić do gruntu po wcześniejszym zahartowaniu.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie i pędzenie. W okresie suszy warzywo powinno być regularnie podlewane, aby nie powstały "pośpiechy".

Liście cykorii zawierają znaczne ilości witaminy C, B i mikroelementów. W kuchni są popularnym w wielu krajach składnikiem sałatek. Radicchio o intensywnym zabarwieniu liści to również dekoracja wielu potraw.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Szczypiorek - fot. www.sxc.hu/chidsey Bób - fot. wikipedia/domenapubliczna Brokuł włoski - warzywa cebula zwyczajna fot. Jose Antonio Alba - Pixabay Chrzan - fot. www.sxc.hu/Ayla87
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...