Dynia olbrzymia

Dynia olbrzymia

Cucurbita maxima

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: warzywa

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: płożący
  • wysokość: do 10 m długości
  • dekoracyjność: owoce
  • owoce: jagoda fałszywa
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: przepuszczalna, żyzna
  • wilgotność: gleba wilgotna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: małe ogrody, ogrody przydomowe, ogrody wiejskie, roślina dekoracyjna, roślina jadalna

Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima) to roślina jednoroczna należąca do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Warzywo pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie jest uprawiane od tysiącleci. Dynia ma płożące pędy, których długość może dochodzić do 10 m. Liście są duże, klapowate a kwiaty rozdzielnopłciowe - żeńskie wyrastają pojedynczo a męskie pojawiają się pęczkami w kątach liści. Owocem jest jagoda fałszywa w zależności od odmiany różniąca się kształtem, kolorem i wielkością. Zwykle owoce mają wagę 40-60 kg.

Uprawa dyni olbrzymiej

Dynia olbrzymia jest wymagająca pod względem warunków glebowych. Należy sadzić ją w podłożu żyznym, bogatym w składniki pokarmowe, przepuszczalnym i wilgotnym. Roślina dobrze reaguje na gnojowicę, chociaż można dokarmiać ją również nawozami mineralnymi. Optymalne są stanowiska ciepłe, słoneczne.

Zobacz koniecznie: Warzywa dyniowate - gatunki i uprawa

Zastosowanie

Dynia olbrzymia jest uprawiana jako warzywo jadalne. Często jej owoce służą również jako jesienne dekoracje. Hodowcy starają się pokonywać rekordy wielkości - największy okaz miał wagę...824,9 kg.

Dynia na Halloween

Dyniowe lampy to element pop kultury zza oceanu, który w ostatnich latach coraz wyraźniej zmienia charakter Wigilii Wszystkich Świętych. Z okazji Halloween tradycją stało się już stawianie dyniowych latarni. Aby w październiku móc zrobić latarnię z własnej dyni, trzeba uprawę dyni zacząć już w maju.

Inne zdjęcia tej rośliny Dynia olbrzymia

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Szczypiorek - fot. www.sxc.hu/chidsey Bób - fot. wikipedia/domenapubliczna Brokuł włoski - warzywa cebula zwyczajna fot. Jose Antonio Alba - Pixabay Chrzan - fot. www.sxc.hu/Ayla87
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...