Koper włoski Foeniculum vulgare

Koper włoski

Foeniculum vulgare

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: warzywa

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: zwykle do 150cm
  • dekoracyjność: kwiatostany, owocostany
  • kolor kwiatów: żółte
  • kwiatostan: baldach
  • okres kwitnienia: IX, VII, VIII
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: przepuszczalna
  • odczyn gleby: zasadowa
  • stanowisko: słońce

Koper włoski (Foeniculum vulgare), znany jako fenkuł, to roślina jednoroczna należąca do rodziny selerowatych (Apiaceae). W środowisku naturalnym występuje w rejonie Morza Śródziemnego, w Afganistanie, Iranie i Pakistanie. Roślina dorasta 150cm. Posiada prostą, rozgałęzioną, drobno żebrowaną łodygę pokrytą pierzastymi liśćmi. Kwiaty są niewielkie, żółte, zebrane w baldachy. Kwitnie od lipca do września. Owocem jest rozłupnia złożona z dwóch rozłupek. Cała roślina wydziela intensywny zapach.

Roślinę zaleca się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, zasobne w wapń. Nasiona najlepiej wysiewać od czerwca do lipca - wprost do gruntu. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie, spulchnianie gleby i podlewanie młodych okazów. Fenkułu nie powinno się uprawiać w pobliżu kopru ogrodowego oraz kolendry, gdyż mogą zapylać się wzajemnie.

Koper włoski może być ciekawym uzupełnieniem ogrodów ozdobnych urządzanych w stylu śródziemnomorskim. Gatunek ma jednakże niewielką wartość dekoracyjną i uprawia się go jako warzywo. Częściami jadalnymi są młode liście, dojrzałe owoce oraz...cebule. Zbioru dokonuje się od końca lipca do listopada. Liście i owoce wykorzystuje się jako przyprawę, cebule natomiast można spożywać na surowo, dusić, gotować lub smażyć. Koper ma działanie wiatropędne, przeciwskurczowe i przeciwkaszlowe.

zdjęcie: Enrico Corno, www.freeimages.com

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Szczypiorek - fot. www.sxc.hu/chidsey Bób - fot. wikipedia/domenapubliczna Brokuł włoski - warzywa cebula zwyczajna fot. Jose Antonio Alba - Pixabay Chrzan - fot. www.sxc.hu/Ayla87
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...