Szczypiorek - fot. www.sxc.hu/chidsey

Szczypiorek ogrodowy

Allium schoenoprasum

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: warzywa

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 25 cm
  • gleba: bogata w wapń, próchniczna, żyzna
  • odczyn gleby: lekko zasadowa
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: balkony, ogrody przydomowe, pojemniki, roślina jadalna

Szczypiorek to roślina wieloletnia (zwykle uprawiana przez 3-4 lata) należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Roślina jest znana człowiekowi od tysiącleci a od XVI wieku to cenione w Europie warzywo przyprawowe. Pochodzi z górzystych regionów Europy oraz Azji.

Bylina tworzy niewysokie (do 25 cm) zwarte kępy z rurkowatymi, pustymi w środku liśćmi. Od maja do sierpnia rozwijają się pędy kwiatostanowe z białymi lub różowymi kwiatami, zebranymi w baldachy.

Szczypiorek można uprawiać z siewu wprost do gruntu (w kwietniu) lub z rozsady (wysadzając w maju po kilka okazów w jednym miejscu. W pierwszym przypadku plon uzyska się w drugim roku uprawy. Roślina preferuje stanowiska słoneczne, choć z powodzeniem może rosnąć również w półcieniu. Lubi żyzne i próchnicze, lekko zasadowe gleby, ale może rosnąc również w innych podłożach - o ile są zasobne w wapń. W czasie uprawy należy ścinać pędy kwiatostanowe, aby nie osłabiać roślin i regularnie podlewać kępy, znakomicie nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Szczypiorek to wartościowa przyprawa zawierająca witaminę C, beta-karoten i sole mineralne (sód, wapń, potas, magnez, żelazo). Działa dobroczynnie na organizm przyśpieszając trawienie, wzmagając apetyt i obniżając ciśnienie krwi. W kuchni dodaje się pocięte na drobno liście szczypiorku do jaj, sosów, sałatek, surówek, twarogu oraz kanapek.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Bób - fot. wikipedia/domenapubliczna Brokuł włoski - warzywa cebula zwyczajna fot. Jose Antonio Alba - Pixabay Chrzan - fot. www.sxc.hu/Ayla87 Ciecierzyca - fot. domenapubliczna
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...