Logo
Logo

Brama i furtka integralną częścią ogrodzenia

Integralną częścią każdego ogrodzenia jest brama wjazdowa i furtka. W codziennej komunikacji to one odgrywają najważniejszą rolę. Dobierz odpowiednią bramę i furtkę i dopasuj do stylu Twojego domu i ogrodu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Brama i furtka

Brama i furtka stanowią niejako "pierwsze drzwi", które przekraczają odwiedzający nas goście. Powinny być wizualnie dopasowane do pozostałej części płotu – zarówno pod względem wysokości, jak i zastosowanego materiału (choć nie musi być on identyczny). Niektóre bramy tak wtapiają się w ogrodzenie, że trudno dostrzec wjazd na działkę, inne od razu przykuwają uwagę ozdobną formą.

Dobrze jeśli brama umiejscowiona jest naprzeciwko wjazdu do garażu, a furtka na wprost drzwi wejściowych do budynku. Szerokość tej pierwszej powinna wynosić co najmniej 2,4 m (najwygodniej jeśli ma ponad 4 m), zaś drugiej – 0,9 m. Szeroki wjazd umożliwi swobodne manewrowanie autem. Bez problemu zmieści się w nim także samochód dostawczy.

brama rozwierana fot. Betefence
Fot. Betefence

Klasyczna brama rozwierana.

Najpopularniejsze są obecnie bramy przesuwne samonośne. Skrzydło wisi na wysięgniku, więc nie dotyka podłoża (to duża zaleta), i wyposażone jest w przeciwwagę (zwiększa szerokość skrzydła, ale jest niezbędna, bo równoważy ciężar). Model przesuwny jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku małego podjazdu do garażu. Trzeba tylko zadbać, by skrzydło mogło się swobodnie poruszać wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia.

Tradycyjnym typem bramy jest rozwierana. Najczęściej ma dwa skrzydła, bo tak jest bardziej poręcznie i nie są konieczne potężne zawiasy. Kiedy ma jedno skrzydło – jego szerokość nie może przekraczać 3 m. Podczas otwierania, skrzydła nie powinny sięgać poza granicę działki – modele rozwierane nie zawsze sprawdzają się zatem na małych podjazdach.

brama przesuwna fot. Wiśniowski
Fot. Wiśniowski

Brama przesuwna.

Brama wjazdowa może być otwierana i zamykana ręcznie, jednak dużo wygodniej obsługiwać ją za pomocą pilota. Automatyka to dziś właściwie standard. Najlepiej kupować ją wraz z bramą, bo taka opcja bardziej się opłaca i mamy pewność, że moc napędu czy rodzaj siłowników (umożliwiających automatyczny ruch skrzydeł) są właściwie dobrane.

Przy doborze automatyki uwzględnia się rodzaj, ciężar i szerokość bramy oraz intensywność jej użytkowania. Ze względu na podmuchy wiatru, obciążenie śniegiem czy wodą, moc napędu powinna być większa niż to wynika z obliczeń – o ok. 30% w przypadku bram rozwieranych i ok. 50% w przypadku przesuwnych. Po przeciwległych stronach wjazdu warto zamontować zestaw fotokomórek (nadajnik i odbiornik promieni podczerwonych) – nie będzie ryzyka, że zamykające się skrzydło przytnie samochód, psa albo człowieka.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 4/2016
tekst: Małgorzata Kolmus
zdjęcie tytułowe: roneidaselva/Pixabay
Autor
Brama i furtka integralną częścią ogrodzenia
Brama i furtka integralną częścią ogrodzenia
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi