Hiacynt wodny, fot. Pato Novoa, Flickr, CC

Hiacynt wodny

Eichhornia crassipes

grupa roślin:

Wodne

podgrupa roślin: wodne lub w pobliżu zbiorników

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: roślina wodna
  • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • kwiaty: duże
  • kolor kwiatów: fioletowe
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: zbiorniki wodne

Polska nazwa Pontederia gruboogonkowa dobrze oddaje wygląd rośliny. Z łaciny crassipes znaczy gruba noga. Popularnie nazywana jest jednak hiacyntem wodnym z uwagi na kwiaty przypominające cebulowego hiacynta.

Hiacynt wodny pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i w polskich warunkach klimatycznych należy go traktować jako roślinę jednoroczną.

Kwiaty hiacynta wodnego

Na każdy kwiatostan hiacynta wodnego składa się od 5 do 12 kwiatów, które są podobne do różaneczników i osiągają 5 cm. średnicy. Kwiaty są koloru liliowego z wyjątkiem górnego płatka, który jest fioletowo-niebieski z ciemnożółtą plamką po środku. Niestety w polskich warunkach hiacynt wodny rzadko zakwita (do kwitnienia potrzebuje temperatury ok. 24ºC).

Liście hiacynta wodnego

Blaszki liściowe hiacynta wodnego są dość grube, sztywne i błyszczące w kolorze soczystej zieleni.Dekoracyjne, ciemnozielone liście są osadzone na grubych ogonkach. Hiacynty wypuszczają pęki długich i gęstych pierzastych korzeni o fioletowym zabarwieniu.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Czermień błotna fot. Superior National Forest Flickr CC Grążel żółty (fot. www.sxc.hu/bbrouw83) Grzybienie Pałka szerokolistna Typha latifolia Pałka wąskolistna (fot. www.sxc.hu/Annala)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...