Pałka szerokolistna Typha latifolia

Pałka szerokolistna

Typha latifolia

grupa roślin:

Wodne

podgrupa roślin: wodne lub w pobliżu zbiorników

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: do 150-200cm
 • okres kwitnienia: IX, VII, VIII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: mulista, żyzna
 • wilgotność: gleba wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, ogrody przydomowe, zbiorniki wodne

Pałka szerokolistna (Typha latifolia) to roślina należąca do pałkowatych (Typhaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu rejonach świata, w tym w Polsce. Zdarza się, że traktuje się ją jako chwast - np.: na polach ryżowych. Roślina dorasta zwykle do 180-200 cm wysokości. Posiada wzniesiony, trawiasty pokrój. Jest ekspansywna i mocno rozrasta się wszerz. Liście są długie, równowąskie. Kwiaty żeńskie są ciemnie, brunatnoczarne, zebrane w okazałe kolby. Kwiatostany męskie są nieco jaśniejsze i znajdują się tuż nad żeńskimi. Kwitnie latem - najczęściej od lipca do września. Owoce są białe, puchowate orzeszki. Częścią podziemną jest kłącze.

Pałka szerokolistna - wymagania i uprawa:

Roślina preferuje stanowiska słoneczne i dość żyzne, muliste, wilgotne podłoża. Lubi wody stojące. To gatunek tolerancyjny względem podłoża. Mrozoodporność całkowita. Sadzonki można sadzić jesienią lub wiosną. Pałka nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy kontrolować jej wzrost, gdyż może zagłuszyć inne gatunki. Czasem jest atakowana przez mszyce.

Zastosowanie pałki szerokolistnej:

Pałkę szerokolistną wykorzystuje się do dekoracji brzegów oczek wodnych i stawów. Roślina ma duże znaczenie przy oczyszczaniu wody. Jest jadalna - czasem w kuchni wykorzystuje się jej młode pędy.

zdjęcie: Adriana Herbut, www.freeimages.com

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Czermień błotna fot. Superior National Forest Flickr CC Grążel żółty (fot. www.sxc.hu/bbrouw83) Grzybienie Hiacynt wodny, fot. Pato Novoa, Flickr, CC Pałka wąskolistna (fot. www.sxc.hu/Annala)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...