Rzęsa drobna

Rzęsa drobna

Lemna minor

grupa roślin:

Wodne

podgrupa roślin: wodne lub w pobliżu zbiorników

Charakterystyka rośliny

  • dekoracyjność: pędy
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: zbiorniki wodne

Bylina pływająca po powierzchni wody, należąca do rodziny obrazkowatych, występująca powszechnie prawie na całej kuli ziemskiej. Środowiskiem jej życia są przeważnie nieduże zbiorniki, wody stojące (starorzecza, stawy, sadzawki, doły potorfowe) o dużej zawartości substancji organicznych (eutroficzne). W wodach płynących jest obecna tylko przy brzegu, wśród roślinności.

Rzęsa drobna często tworzy jednogatunkowe skupiska, zarastając lustro wody gęstym kożuchem, który nie dopuszcza do rozwoju roślinności podwodnej (z tego powodu często traktowana jest jako uciążliwy chwast). W krótkim czasie może całkowicie pokryć powierzchnię zbiornika wodnego.

Jej łodyga jest przekształcona w płaską lub lekko wypukłą blaszkę o kształcie jajowatej płytki (często brana jest za liść), w kolorze jasnozielonym, o długości 5 mm i szerokości 3 mm.  Od spodu blaszki znajduje się cienki, nitkowaty korzonek (za jego pomocą roślina utrzymuje równowagę płytki).

Rzęsa drobna kwitnie w kwietniu, tworząc żółte kwiaty, pozbawione okwiatu (w naszych warunkach klimatycznych kwitnienie zdarza się niezwykle rzadko).

Roślina znosi zacienienie. Zimuje w postaci pączków opadłych na dno lub wmarznięta w lód. Jej uprawa jest bardzo łatwa (rozmnaża się bardzo szybko, w sposób wegetatywny, poprzez rozgałęzienia, które odchodzą od płytki i z czasem stają się samodzielnymi roślinami).

Inne zdjęcia tej rośliny

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Czermień błotna fot. Superior National Forest Flickr CC Grążel żółty (fot. www.sxc.hu/bbrouw83) Grzybienie Hiacynt wodny, fot. Pato Novoa, Flickr, CC Pałka szerokolistna Typha latifolia
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...