Polecamy sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

MSZYCE: Jak wyglądają i jak je zwalczać?
mszyce fot. Alvesgaspar CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Mszyce to bardzo groźne szkodniki roślin - zarówno ogrodowych (drzew, krzewów, kwiatów) oraz roślin doniczkowych - kwiatów balkonowych, jak i roślin domowych. Dowiedz się jak wyglądają mszyce i jak je zwalczać.  

tydzień w ogrodzie   19-06 - 25-06

mięta pieprzowa
Zbierajmy zioła (mięta, oregano, tymianek) do suszenia i kwiaty na suche bukiety. Rośliny zbiera się w pogodny dzień (nie wilgotny), w godzinach popołudniowych. Suszy się je w luźnych, zawieszonych pęczkach, w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu. ...
Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku. ...
Ważne jest usuwanie bocznych pędów pomidora (tzw. wilków), wyrastających w kątach liści. Większe krzaki należy przywiązać do palików. ...
Można przygotować sadzonki z młodych przyrostów ozdobnych krzewów liściastych. W tym celu do ukorzenienia należy uciąć młode pędy z 3-4 węzłami. ...
Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Trawniki / Artykuły /

Etapy zakładania i pielęgnacji trawnika z siewu i z rolki

Darń z siewu i układana z rolek wymagają podobnej pielęgnacji (koszenia, nawadniania, nawożenia, wygrabiania martwych części roślin, wertykulacji, aeracji i piaskowania), zapewniającej trawie zdrowy i piękny wygląd.

fot. Eurograss

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Jest zawsze takie samo, niezależnie od rodzaju trawnika. Zaczynamy od oczyszczenia podłoża z kamieni, korzeni i pozostałości po budowie, usuwamy też chwasty wieloletnie.

Trawy najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5), lekkiej i próchnicznej. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, posypujemy je wapnem lub kredą, jeśli gliniaste – dodajemy do niego piasku, a jeśli piaszczyste – kompostu.

Gdy w ogrodzie ziemia jest nieurodzajna, najlepiej rozłożyć na niej około 10 cm warstwę żyznej gleby. Około trzech tygodni przed siewem rozkładamy nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do trawników. Na koniec teren należy wyrównać, np. łatą drewnianą, i zwałować.

Etapy zakładania trawnika z siewu

Zakup nasion

Do obsiania powierzchni 100 m2 potrzeba 2–3 kg nasion, ale że część z nich zwykle wyjadają ptaki, warto kupić około 10% więcej nasion, aby był zapas na dosiewanie trawy w pustych miejscach. Jeśli trawnik zakładamy na małej powierzchni, obsiany teren można zabezpieczyć siatką, którą rozwiesza się ok. 10 cm nad ziemią, jeśli jednak powierzchnia jest duża – lepiej gęściej posiać trawę (4–5 kg nasion na 100 m2).

Siew

Przeprowadzamy go w dzień bezwietrzny i pochmurny, wysiewając nasiona krzyżowo: połowę idąc wzdłuż terenu, połowę – w poprzek. Przed siewem (a także co jakiś czas w trakcie pracy) nasiona należy dokładnie wymieszać. Mały teren można obsiać ręcznie, do większego lepiej użyć siewnika do nasion i nawozów, który zapewnia równomierny siew. Po wysianiu nasiona przysypujemy maksimum 2-centymetrową warstwą przesianej ziemi kompostowej lub mieszamy je grabiami z wierzchnią warstwą gleby.

Wałowanie i podlewanie trawnika
Zarówno trawnik z rolki – po ułożeniu, jak i z siewu – po wysianiu nasion, wałujemy za pomocą walca o wadze nieprzekraczającej 90 kg, pracując w dwóch prostopadłych kierunkach, a następnie obficie podlewamy
fot. www.sorted.waw.pl

Wałowanie

Zabieg ten ma na celu dociśnięcie nasion do ziemi, dzięki czemu łatwiej będą pobierać wodę z podłoża. Wałowanie zapobiegnie także wywiewaniu nasion przez wiatr i wymywaniu ich przez deszcz.

Podlewanie

Trawnik podlewamy rozproszonym strumieniem wody, tak by nie wypłukać nasion.

Jak się zakłada trawnik z rolki?

Układanie płatów darni nie jest skomplikowaną czynnością, ale to bardzo ciężka praca. Jeden pracownik może w ciągu dnia ułożyć 100 m2 trawnika. Zakładanie trawnika najlepiej zaplanować na jeden dzień, bo przetrzymywanie darni w rolkach może doprowadzić do jej zniszczenia.

Zakup darni

Dobrej jakości darń jest intensywnie zielona, bez chwastów i ma gęste, białe korzenie. Jej płaty powinny mieć jednakowe wymiary (co ułatwia ich układanie) i nie powinna się z nich osypywać ziemia. Nie powinny też rozpadać się po uniesieniu za jeden koniec: jeśli tak się dzieje, darń jest przesuszona i będzie się trudniej przyjmować. Warto kupić ok. 5% więcej darni, niż wynika z obliczeń – na ewentualne dosztukowywanie.

Układanie

Darń najlepiej układać od razu po przywiezieniu. Przed ułożeniem każdego kolejnego pasa darni fragment terenu, jaki ma być nią przykryty, należy dobrze podlać rozproszonym strumieniem wody, co zagęści podłoże i przyspieszy ukorzenianie się trawy.

Układanie dobrze jest rozpocząć wzdłuż ściany budynku lub wzdłuż ogrodzenia. Rolki rozwija się tak, by w każdej z nich źdźbła trawy skierowane były w tę samą stronę (wszystkie „z włosem” lub wszystkie „pod włos”), dzięki czemu trawnik będzie wyglądał jednolicie. Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociska się je do podłoża grabiami lub ubijakiem drewnianym, by nie pozostały pod nimi pęcherze z powietrzem.

Prace końcowe

Brzegi trawnika przycina się (np. ostrym nożem), aby nadać mu odpowiedni kształt. Miejsca odciętych fragmentów uzupełnia się ziemią, by uchronić krawędzie darni przed wysychaniem. Ułożony trawnik wyrównuje się przez wałowanie, po czym całość obficie podlewa (aby sprawić, czy jest dostatecznie podlany, można unieść brzeg płata: powinien być na wskroś przesiąknięty wodą).

Po podlaniu w niektórych miejscach mogą ukazać się przerwy między płatami: należy je wypełnić torfem i obsiać mieszanką traw lub uzupełnić klinami z darni.

Darń w rolkach
Układanie darni
Darń w rolkach można przechowywać najwyżej jedną dobę: rolki należy umieścić w cieniu na pryzmie złożonej nie więcej niż z pięciu warstw. Dłuższe przechowywanie może prowadzić do przesuszenia korzeni traw lub zaparzenia źdźbeł
ot. www.sorted.waw.pl
Płaty darni należy ułożyć ściśle jeden przy drugim, a połączenia płatów w sąsiadujących rzędach powinny się mijać jak spoiny cegieł w murze
fot. Akant

 

Pielęgnacja trawnika

Podlewanie

Systematycznego podlewania wymaga zarówno trawnik z siewu, jak i układany z gotowej darni. Kiełkujące nasiona nie znoszą suszy, dlatego podłoże powinno być stale wilgotne, dopóki wszystkie gatunki traw nie wykiełkują. Nie należy też dopuszczać do przesuszania świeżo ułożonej darni: zaniedbanie podlewania w czasie upałów może spowodować jej zniszczenie. W pierwszym tygodniu po rozłożeniu płatów podlewa się je codziennie, w następnym – co 2–3 dni.

Uwaga! Z podlewaniem nie należy przesadzać: zbyt duża wilgotność hamuje rozwój korzeni, bo utrudnia dostęp powietrza.

Każdy dojrzały trawnik należy podlewać systematycznie rozproszonym strumieniem – tak długo, aż ziemia będzie wilgotna do głębokości około 15 cm, a następnie powtarzać podlewanie, gdy wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów.

Koszenie

Pierwsze koszenie trawnika z siewu przeprowadza się, gdy źdźbła osiągną ok. 8 cm długości: skraca się je wtedy o 1–1,5 cm. Kolejne dwa, trzy razy kosi się podobnie, a potem coraz niżej aż do wysokości 3–6 cm.

Pierwsze koszenie trawnika z rolki przeprowadza się, gdy trawa dobrze się ukorzeni, a więc co najmniej trzy tygodnie od ułożenia.

Koszenie dojrzałego trawnika rozpoczyna się w kwietniu, gdy źdźbła osiągną wysokość 8–10 cm (przycinamy je do wysokości 2–3 cm). Od połowy maja do końca czerwca (okres intensywnego wzrostu trawy) powinno się kosić trawnik co 3–4 dni lub raz w tygodniu (chociaż dopuszczalna jest nawet 2–3-tygodniowa przerwa) i zaprzestać koszenia w okresie suszy. Wysokość źdźbeł regularnie koszonego trawnika powinna wynosić 3–6 cm.

Od września koszenie powinno być rzadsze, a w drugiej połowie października, po wygrabieniu z trawnika ostatnich opadłych z drzew liści, kosi się go ostatni raz w sezonie (trawę tnie się wyżej – na wysokość 5–7 cm).

Nawożenie

Niepotrzebne jest nawożenie trawnika z rolki w pierwszym sezonie, bo w trakcie uprawy darni na sprzedaż jest ona bardzo intensywnie zasilana. Nowy trawnik z siewu należy zasilić po raz pierwszy wczesną jesienią.

W kolejnych sezonach, zarówno trawnik z rolki jak i z siewu, nawozi się wiosną i w drugiej połowie lata – uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym lub nawozem do trawników. Jesienią można zastosować nawóz zimowy (z małą ilością azotu). Nawożenie wykonuje się po deszczu lub podlewaniu, gdy źdźbła trawy są już suche.

Małgorzata Cuch

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Pozostałe artykuły

pielęgnacja trawnika fot. Cellfast
ABC pielęgnacji: Jak dbać o trawnik? Trawnik wymaga ciągłej pielęgnacji i jest jednym z najbardziej kosztownych, czasochłonnych... więcej
wiosenne nawożenie trawnika fot. singkham - Fotolia.com
Wiosenne nawożenie trawnika Jeśli Twój trawnik po zimie nie wygląda już jak zielony dywan, powinieneś przeprowadzić... więcej
wertykulacja trawnika fot. Marco2811 - Fotolia.com
WERTYKULACJA TRAWNIKA: Jak, czym i kiedy wertykulować murawę? Jeśli chcesz aby Twój trawnik długo przypominał zielony dywan, raz w roku musisz... więcej
aeracja nakłuwanie napowietrzanie trawnika fot. Eugene Brennan - Pixabay
AERACJA TRAWNIKA: Czym, jak i kiedy napowietrzać trawnik? Aeracja trawnika to zabieg napowietrzania murawy, wykonywany dwa razy w sezonie.... więcej
ziemia pod trawnik fot. Okea - Fotolia.com
Jak przygotować ziemię pod trawnik? Częstym błędem jest niestaranne przygotowanie podłoża pod trawnik – a ten... więcej
regeneracja trawnika fot. Monsterkoi - Pixabay
Regeneracja trawnika: Problemy i renowacja murawy Zadbany i gęsty trawnik to niezwykle atrakcyjna ozdoba ogrodu, jednak nie zawsze... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńDziecko w ogrodzie: ogród bezpieczny i przyjazny dziecku

Ogród to dla dorosłych miejsce wypoczynku, relaksu i oderwania od codziennych problemów. Inaczej wygląda to w przypadku dzieci, którym zielony ...