Logo
Logo

Kwiaty we wnętrzach. Ulubione rośliny architekta

Eryk wychowywał się w rodzinie ogrodników, jego rodzice byli właścicielami kwiaciarni. Zobacz, jakie rośliny doniczkowe ma w swoim domu.

Cykl artykułów o kwiatach we wnętrzach
  1. Ogród w domu, dom w ogrodzie
  2. W mieszkaniu ogrodnika
  3. Rośliny w domu florystów
  4. W pokoju dziecka
  5. Eksplozja kolorów
  6. (Nie)zwykłe doniczkowe
  7. Dżungla w mieszkaniu
  8. Zieleń uspokaja
  9. Ulubione rośliny architekta
(Kliknij, aby przejść do kolejnego artykułu.)

Rośliny w domu Eryka są zawsze i wszędzie

Eryk Gutter jest stylistą i architektem zieleni, jego pasją jest wypełnianie przestrzeni – rozumiane w pełnym znaczeniu. Wykorzystując kwiaty i zieleń dekoruje domy, powierzchnie biurowe, tworzy dekoracje na szczególne wydarzenia i imprezy.

"Przestrzenność odgrywa moim zdaniem ważną rolę. Niektóre przedmioty i rośliny mogą sprawić, że wąskie pomieszczenie staje się obszerniejsze, ale są również przydatne, jeśli chcemy uzyskać odwrotny efekt. – opowiada Eryk. – Bez względu na cel, jaki chcemy osiągnąć, powinniśmy otaczać się roślinami. Są one, bowiem jego częścią, tworzą atmosferę, dostarczają siłę i energię i są po prostu piękne. Nie wyobrażam sobie, żebym nie mógł wykorzystać rośliny, jak również nie mogę sobie wyobrazić, żeby była roślina, dla której nie znalazłbym zastosowania.

Od lat kupuję również rośliny dla siebie. Mam bzika na ich punkcie – w końcu całe swoje dzieciństwo spędziłem wśród zieleni – bardzo lubię przebywać wśród żywych, nowych roślin. Dobrze dobrana doniczka i odpowiednie miejsce sprawiają, że cały pokój będzie wyglądał jak po metamorfozie."

Rośliny pasujące do przestrzeni

Frizea (Vriesea)

Frizea jest wszechstronna – zielona rozeta, liście w paski, kwiaty, niczym strzelające, kolorowe fajerwerki - cały czas jest aktywna. Ta łatwa w pielęgnacji roślina doceni okazjonalną, "tropikalną" kąpiel pod prysznicem, gdyż zatrzymuje wodę w rozecie. Zwracaj uwagę, żeby korzenie nigdy nie były zanurzone w wodzie – tego, bowiem nie toleruje. Frizea lubi jasne pomieszczenia, ale nie może stać w bezpośrednim słońcu.

"Niezwykłe w niej jest to, że sama roślina ma pionowy pokrój, natomiast jej liście mają poziome paski. Najlepiej prezentuje się w grupie – posadź kilka frizeii w jednej doniczce."

Alokazja (Alocasia)

Fantastyczna, żyłkowata faktura mięsistych liści alokazji sprawia, że chce się ich dotknąć. Alokazja lubi ciepłe pomieszczenie o wyższej wilgotności powietrza. Latem zalecane jest unikanie intensywnego słońca, należy ją również regularnie podlewać i nawozić (nawozem bogatym w potas, gdyż nadaje liściom sztywności). Liście alokazji można przemywać miękką, przegotowaną wodą, która przywróci im świeżość.

"Ta piękna roślina zawsze przypomina mi o moich podróżach do tropikalnych krajów. Alokazja sprawia wrażenie, jakby miała duży potencjał do rozwoju. Jestem pod wrażeniem siły, jaka bije z jej liści."

Strelicja (Strelitzia)

Roślina dobrze rośnie w mieszkaniach i toleruje zarówno słońce jak i półcień. Należy ją podlewać regularnie, ale nie obficie uważając, aby korzenie nie stały w wodzie. Strelicja będzie lepiej rosnąć, jeśli raz w tygodniu podlejemy ją wodą z dodatkiem nawozu. Jej delikatny, prosty, pomarańczowy kwiat z niebieskimi płatkami wynurza się spośród szarozielonych liści niczym rajski ptak. Aby ponownie zakwitła musi przejść okres spoczynku zimowego w widnym miejscu, w temperaturze 7-10°C.

"Strelicja ze swoimi szaro zielonymi liśćmi i niesfornymi łodygami jest bardzo interesującą rośliną. Sprawia wrażenie, że jest bardzo silna mimo delikatnych kwiatów."

Kroton (Codiaeum)

Pochodzi z gorących i wilgotnych rejonów Indonezji, Polinezji i Malezji i jako roślina pokojowa lubi ciepło - upewnij się, że temperatura w jej otoczniu nie spada poniżej 15°C. Intrygujące, przenikające kolory liści krotonu - zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony i nawet czarny - pojawiają się w rozmaitych kombinacjach i formach. Im więcej zapewnimy roślinie światła, tym bardziej kolorowe będą jej liście, jednak bezpośrednie słońce może im zaszkodzić tej.

"Uzyskuję ciekawy efekt umieszczając bujną roślinę w pojemniku o wyraźnych kształtach, które nawiązują do obudowy telewizora. Kontrasty sprawiają ciekawe wrażenie."

Begonia (Begonia)

Michel Begon odkrył ją na wyspie Santo Domingo w 1690 roku, jednak setki jej odmian występowały już w innych krajach leżących przy równiku. Pochodzenie wiele mówi o jej potrzebach - lubi dużo bezpośredniego światła, podlewanie dwa razy w tygodniu i regularne dodawanie nawozu. Begonia występuje w szerokiej gamie kolorów (róż, czerwień, pomarańcz, żółć, biel), kwitnące od marca do października. Po przejściu okresu spoczynku (w widnym pomieszczeniu w temperaturze 10°C) prawie zawsze zakwita ponownie.

"Ta begonia jest sadzonką rośliny, która była w rodzinie mojego ojca od lat. Jej urokiem cieszyła się już moja praprababka i każdy w naszej rodzinie miał nową roślinę z niej rozmnożoną."

Nolina (Nolina)

Nolina znana jest również jako "stopa słonia", ponieważ nasada łodygi jest gruba, nabrzmiała, brązowo szara, o chropowatej powierzchni. Zaczyna rosnąć na wąskim pniu, a miarę wzrostu pień stopniowo się poszerza. Lubi miejsca dobrze oświetlone, jednak należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Bryła korzeniowa nie może być mokra, można na krótko zapomnieć o jej podlewaniu, gdyż roślina czerpie rezerwy wody z grubego pnia.

"To, co najbardziej podoba mi się w nolinie to pień, który u podstawy ma bulwiaste zgrubienie. Najbardziej lubię, kiedy jest obficie zazieleniona a z pnia wyrastają jeszcze chude pędy."

Często przyglądałem się roślinie, żeby zobaczyć, co może wnieść do wnętrza i jak wnętrze może na nią oddziaływać.

Dla mnie rośliny są wyrazem ekspresji podobnie jak dla malarza jego obrazy.

Eryk Gutter

Tekst i zdjęcia: Opracowanie na podstawie materiałów od Biuro Kwiatowe Holandia

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl