Dla profesjonalistów:
OknaidrzwiB2B InstalacjeB2B BudownictwoSportoweB2B DachyB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
Kwiecień ciepły, chłodny maj, mokry czerwiec - Boże daj!

tydzień w ogrodzie   21-04 - 27-04

bukszpan
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną) ...
Wysiewamy nasiona ozdobnych roślin jednorocznych: na miejsce stałe w ogrodzie – rośliny odporne na chłód, w szklarni – rośliny wrażliwe na mróz (petunia, niecierpek) ...
Sadzimy w ogrodzie róże. Po posadzeniu należy je nawieźć obornikiem i wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi oraz wyściółkować. Usuwamy pędy uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku ...
Możemy rozpocząć przycinanie krzewów, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści: forsycji, migdałka, wierzby, derenia jadalnego. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy ...
Przeprowadźmy aerację trawnika, która polega na rozluźnieniu zbitej ziemi, aby mogło dotrzeć do niej powietrze ...
zobacz wszystkie

Sonda

Mój ogród to:

Twój ogród / Rośliny na balkon / Artykuły

Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach na balkonie i tarasie

Na balkonie i tarasie można stworzyć zimozielony ogród w donicach. Przedstawiamy listę gatunków zimozielonych krzewów do uprawy w doniczkach na balkonie i tarasie oraz proponujemy ich dekoracyjne odmiany. Wszystkie wymienione rośliny mogą zimować w pojemnikach. Należy je jedynie zakryć od wiatru słomianymi osłonami.

Zimozielone krzewy liściaste

Zimozielone krzewy liściaste nie zrzucają liści na zimę - wyglądają dekoracyjnie przez cały rok. Wymagają stanowisk ciepłych i osłoniętych. Szczególnie wrażliwe są przemarzanie bryły korzeniowej, mroźne, suche wiatry oraz intensywne nasłonecznienie - powodujące silne wysuszenie liści i pędów. Pomimo ich wrażliwości, zimozielone krzewy liściaste są coraz częściej uprawiane w doniczkach na balkonie i tarasie. Mają błyszczące liście: zielone, paskowane lub kolorowe. Wiele z nich ma także bardzo ozdobne kwiaty.

Zimozielone krzewy ozdobne z liści do doniczek na balkon i taras

W ogrodzie rośliny o zielonych liściach są bardzo często tylko tłem dla kwitnących roślin. Na balkonie i tarasie krzewy o zimozielonych liściach mogą być główną ozdobą. Liście można potraktować jako główny składnik kompozycji balkonu lub tarasu, wykorzystując subtelne różnice w odcieniach ich zieleni. Niezmiernie ważna jest przestrzenna forma roślinnej kompozycji oraz odpowiednio dobrane doniczki.

Bukszpan

bukszpan w doniczce fot Plant Publicity Holland

Bukszpan drobnolistny oraz bukszpan wiecznie zielony to zimozielone, długowieczne krzewy o powolnym wzroście. Są jedynymi z najczęściej wybieranych roślin w uprawie w doniczkach.

Rośliny te można formować w dowolne kształty - najlepiej prezentują się kule i stożki. Cięcie można wykonać w dwóch terminach - wczesną wiosną (w marcu) oraz w połowie lata (nie później niż w sierpniu). Bardzo dekoracyjnie wyglądają bukszpany o kolorowych liściach (tabela). Bukszpany najlepiej prezentują się w dużych prostych doniczkach o jednolitych kolorach. Bardzo kolorowe i pstrokate doniczki odwracają uwagę od samej rośliny.

W bardzo mroźne zimy bukszpan może przemarzać - dobrze jest osłaniać rośliny na zimę agrowłókniną i podlewać jesienią oraz podczas zimy gdy temperatura wzrasta powyżej zera. Bukszpany są niewybredne co do gleby oraz stanowiska. Dobrze rosną w każdej glebie oraz na stanowisku słonecznym i zacienionym.

Kiścień Waltera

Kiścień Waltera jest mało znaną rośliną. Ten zimozielony krzew ozdobny jest z lancetowatych, połyskliwych liści o barwie czerwono-bordowej lub zielonej z kremowymi plamkami - odmiana "Rainbow". Kiścień Waltera lubi stanowisko osłonięte przed wiatrem, półcieniste lub cieniste, wymaga gleby kwaśnej. Mimo, że utrzyma się na stanowisku cienistym to najlepiej wybrać mu miejsce półcieniste, gdyż promienie słoneczne będą ładnie wybarwiać liście.

Zimozielone krzewy ozdobne z liści do doniczek na balkon i taras


NAZWA POLSKA I ŁACIŃSKA


ODMIANY

Bukszpan drobnolistny

(Buxus microphylla)

"Faulkner" - odporny na mróz
"Golden Triumph" - liście z beżowym obrzeżeniem
"Rococo" - bardzo wolny przyrost

Bukszpan wiecznie zielony

(Buxus sempervirens)

"Aurea Pendula" - częściowo zwisające pędy
"Golden China" - żółto-zielone liście
"Kraków" - doskonały do formowania

Kiścień Waltera

(Leucothoe walteri)

"Rainbow" – ciemnozielone liście z beżowymi marmurkowatymi plamkami

 

Kwitnące zimozielone krzewy do doniczek na balkon i taras

Zimozielone krzewy liściaste uprawia się przede wszystkim dla ich ozdobnych liści. Nie oznacza to jednak, że nie tworzą one kwiatów. Niekiedy kwiaty pojawiają się na bardzo krótko lub nie są dekoracyjne, bardzo często jednak to właśnie kwiaty są niewątpliwą ozdobą zimozielonych krzewów liściastych.

Istnieje bardzo wiele gatunków i odmian różanecznika oraz azalii idealnych do uprawy w doniczkach na balkonie i tarasie. Różnią się one wielkością oraz kolorem kwiatów - mogą być białe, żółte, czerwone, różowe, fioletowe oraz dwubarwne. Różanecznik i azalia w okresie kwitnienia - od końca kwietnia, do czerwca, będą niewątpliwą ozdobą każdego balkonu i tarasu. Po opadnięciu kwiatów dekoracyjne są ciemnozielone, skórzaste, błyszczące liście. Różanecznik i azalia najlepiej rosną na stanowisku półcienistym. Dobrze wyglądają w dużych, kamiennych donicach z orientalnymi wzorami.

Należy pamiętać, że rośliny te wymagają kwaśnego i przepuszczalnego podłoża. Na dnie donicy warto przygotować warstwę drenażu. Doskonale sprawdzają się w uprawie w doniczkach na balkonie lub tarasie, pod warunkiem, że wybierzemy odmiany karłowe i wolnorosnące.

Pięciornik krzewiasty jest bardzo wytrzymały na mrozy i suszę. Kwitnie nieprzerwanie przez pół roku - od maja do października. Znanych jest ponad 30 odmian - najwyższe dorastają zaledwie do około 1 m wysokości. Kwitną przeważnie w różnych odcieniach żółci, ale również na biało, różowo i pomarańczowo. Pięciornik krzewiasty wymaga stanowiska słonecznego lub lekko ocienionego.

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) Różanecznik (Rhododendron) Różanecznik (Rhododendron)
Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa), fot. anett, zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2. W sprzedaży zwykle dostępne są pięciorniki o żółtych kwiatach W bardzo mroźne zimy różanecznik (zdjęcie po lewej) i azalia (zdjęcie po prawej) mogą przemarzać – dobrze jest osłaniać rośliny na zimę agrowłókniną, fot. www.dobrenasiona.pl


Kwitnące zimozielone krzewy do doniczek na balkon i taras


NAZWA POLSKA I ŁACIŃSKA


ODMIANY

Azalia (Azalea)

Bardzo wiele gatunków odmian o różnej wielkości i kolorze kwiatów

Pięciornik krzewiasty
(Potentilla fruticosa)

"Pink Beauty" - kwiaty różowe
"Princess" - kwiaty bladoróżowe
"Sommerflor" - kwiaty żółte, mrozoodporna

Różanecznik
(Rhododendron)

Bardzo wiele gatunków odmian o różnej wielkości i kolorze kwiatów

 

Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Pozostałe artykuły

Kwiaty cebulowe na balkonie
Kwiaty cebulowe na balkonie i tarasie Kwiaty cebulowe mogą przemienić balkon w uroczy, mały wiosenny ogród. Doskonale... więcej
petunia fot. Jeremy Doorten Freeimages
Petunia – wymagania, pielęgnacja i odmiany Wśród najpiękniejszych roślin balkonowych czołowe pozycje zajmują petunie ogrodowe.... więcej
bratki w doniczkach na balkonie
Bratki w doniczkach na balkonie - wymagania, uprawa i pielęgnacja Bratki to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych sadzonych a balkonach... więcej
bazylia uprawa fot. Marco Carlini Freeimages
Bazylia w doniczce – wysiew nasion, uprawa i pielęgnacja Bazylia to jedno z najpopularniejszych ziół doniczkowych uprawianych na balkonie... więcej
zobacz wszystkie
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 100 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 100 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera