brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons

Brunera wielkolistna

Brunnera macrophylla

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, płożące lub okrywowe, ozdobne liście, kwitnące wiosną, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: do 50 cm
 • dekoracyjność: cała roślina, kwiatostany, ulistnienie
 • kolor kwiatów: niebieskie
 • okres kwitnienia: IV, V
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: próchniczna, żyzna
 • odczyn gleby: lekko zasadowa
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień
 • zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, obwódki rabat, pod koronami drzew, roślina okrywowa

Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Nazywana bywa niezapominajka kaukaską. To długowieczna bylina osiągająca 30-40cm wysokości. Ma kępiasty pokrój. Posiada dekoracyjne, sercowate, często dwubarwne liście (z widocznym unerwieniem). Kwiaty są drobne, niebieskie i przypominają niezapominajki. Kwitnie od kwietnia do maja.

Wymagania i uprawa

Brunera najlepiej rośnie na stanowiskach częściowo zacienionych. Preferuje żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża o odczynie lekko zasadowym. Znosi słabsze typy gleb. Można ją rozmnażać wiosną przez wysiew nasion lub sadzonki korzeniowe. To gatunek w pełni mrozoodporny.

Brunerę w okresie wiosennym warto 2-3 krotnie dokarmić nawozami wieloskładnikowymi. W czasie susz wymaga podlewania. Po kwitnieniu zaleca się ściąć pędy kwiatostanowe. Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Brunera jest dobrą dekoracją cienistych rabat i oczek wodnych. Może rosnąć pod koroną drzew (o ile jest tam dostatecznie wilgotno). Nadaje się jako roślina okrywowa. Dobrze wygląda w kompozycji z roślinami cebulowymi, paprociami, żurawkami i pierwiosnkami.

zdjęcia:
Brunnera macrophylla 'Jack Frost' by A. Barra - Own work. Licensed under GFDL via Wikimedia Commons
Siberian Bugloss Brunnera macrophylla 'Jack Frost' Leaf 3008px by Photo (c)2006 Derek Ramsey (Ram-Man) - Self-photographed. Licensed under CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons
BlueFlowerWade by UpstateNYer - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons

Inne zdjęcia tej rośliny brunera wielkolistna fot. Derek Ramsey CC BY-SA 2.5 Wikimedia Commons brunera wielkolistna kwiaty fot. UpstateNYer CC BY-SA 3.0 Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org) Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Ciemiernik cuchnący (fot. Plant Publicity Holland)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...