cyklamen fot. Rogan Josh  Morguefile

Cyklamen perski, fiołek alpejski

Cyclamen persicum

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście, kwitnące wiosną, kwitnące jesienią, ozdobne kwiaty, kwitnące zimą

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 40 cm
  • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • kolor kwiatów: białe, czerwone, fioletowe, liliowe, łososiowe, purpurowe, różowe
  • okres kwitnienia: I, II, III, X, XI, XII
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: cień, półcień
  • zastosowanie: pojemniki, wnętrza

Cyklameny są uwielbiane za piękne kwiaty, długi okres kwitnienia i dekoracyjne sercowate liście. Mimo że hodowcom udało się stworzyć wiele odmian kwitnących przez cały rok to kwitnące cyklameny wciąż najbardziej popularne są w zimie.

Cyklamen perski (Cyclamen persicum) należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae) podobnie jak ogrodowe pierwiosnki (Primula). Rodzaj Cyclamen obejmuje około 16 gatunków pochodzących głównie z basenu morza Śródziemnego. Od czasy gdy cyklameny wprowadzono do uprawy powstało wiele odmian i krzyżówek, które z powodzeniem można uprawiać jako rośliny doniczkowe w mieszkaniu.

Cyklameny w doniczce zwykle dorastają od 15 do 40 cm szerokości i wysokości, razem z kwiatami. Cyklamen kwitnie od jesieni do wiosny. Większość odmian w lecie przechodzi okres spoczynku, dlatego też kiedy roślina przekwitnie nie wyrzucajmy jej. Cyklameny to rośliny wieloletnie i po krótkim spoczynku wznowią obfite kwitnienie.

Kwiaty cyklamenów przybierają całą gamę kolorów - od białego, poprzez różowe, fioletowe, łososiowe, do czerwonych. Są również odmiany o postrzępionych kwiatach, dwubarwnych i odmiany miniaturowe. Liście cyklamenów są ciemnozielone, w kształcie serca, często pokryte srebrnym rysunkiem lub użyłkowaniem.

Cyklameny lubią stanowiska w półcieniu i chłodne powietrze. W normalnej pokojowej temperaturze jest im za ciepło i bardzo szybko marnieją. Optymalna temperatura w dzień to 10 - 15 °C w dzień i nieco chłodniej w nocy. Cyklameny nadają się bardziej do umieszczenie w chłodnym przedpokoju lub na klatce schodowej, a nie w salonie lub ciepłej sypialni.

Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne. Należy uważać aby podczas podlewania nie polewać liści i kwiatów, najlepiej wodę wlewać do podstawki, a jej nadmiar usuwać. Rozmnażanie cyklamenów odbywa się przede wszystkim przez wysiew nasion. Młode rośliny kwitną po 7-9 miesiącach.

Inne zdjęcia tej rośliny cyklamen fot. Biuro Kwiatowe Holandia

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Begonia królewska Begonia Masona Begonia masoniana Difenbachia
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...