Difenbachia

Difenbachia

Diefenbachia

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, trujące, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 10-120 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: białe, zielonkawe
 • owoce: jagody, kuliste
 • przydatność do spożycia: roślina trująca
 • odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień
 • zastosowanie: wnętrza

Difenbachia to popularna roślina pokojowa należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W mieszkaniach (zależnie od odmiany) osiąga wysokość od 10 do 120cm. Tworzy wzniesiony pokrój a najbardziej dekoracyjne są duże, nakrapiane liście.

Roślina w pomieszczeniach kwitnie rzadko. Kwiaty są jednopienne - tworzą charakterystyczne kolby. Owocem jest kulista jagoda.

Difenbachia pochodzi z Brazylii i jest uprawiana od około 150 lat. Nazwę nadano jej na cześć sławnego austriackiego ogrodnika cesarskiego - Josepha Dieffenbachia.

Roślina nie jest zbyt wymagająca, ale odradza się uprawianie jej w domach, gdzie znajdują się małe dzieci. Difenbachia uchodzi powiem za jedną z niebezpieczniejszych trujących roślin doniczkowych. Dobrze o tym świadczy fakt, że Indianie używali jej do zatruwania strzał.

Jej sok działa bowiem toksycznie, podrażniająco a spożycie liści przez dziecko może spowodować podrażnienie a nawet tymczasowy paraliż strun głosowych. Roślinę można więc uprawiać ostatecznie w miejscach niedostępnych dla dzieci - np. na wysokich półkach.

Difenbachia preferuje stanowiska jasne lub lekko zacienione. Nie powinna rosnąć na "pełnym słońcu", gdyż może spowodować to poparzenie liści. Najlepiej rośnie w ciepłych (20-25ºC), wilgotnych miejscach - dobrze reaguje na zraszanie. W zimie wymaga chłodniejszych temperatur i rzadszego podlewania. Lubi zasobne, lekko wilgotne podłoża.

Od wiosny do jesieni warto nawozić ją 1-2 razy w tygodniu nawozami dla roślin o ozdobnych liściach. Można ją rozmnażać - przed oddzielanie sadzonek pędowych. Roślina może być porażona przez śnieć i zgniliznę, wtedy najlepiej okresowo ograniczyć podlewanie.

zdjęcie: Forest & Kim Starr

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Begonia królewska Begonia Masona Begonia masoniana cyklamen fot. Rogan Josh Morguefile
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...