Funkia Sielboda (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)

Funkia

Hosta

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, na skalniaki, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: 0,3-1 m
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kwiaty: dzwonkowate
 • kolor kwiatów: białe, fioletowe
 • okres kwitnienia: IX, VII, VIII, X
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: próchniczna, żyzna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • wilgotność: gleba wilgotna
 • stanowisko: cień, półcień
 • zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, rabaty, w grupie

Funkie to niebywale wdzięczne byliny: można pozostawić je bez opieki na wiele lat. Cechuje je wytrzymałość na mrozy. Dostępne są w wielu odmianach, które różnią się głównie wielkością i kolorem liści. Wyróżnia się: wysokie – do 100 cm, średnie – do 75 cm i niskie – do 30 cm.

Kwiaty u wszystkich gatunków są podobne, lecz część kwitnie w lipcu, część dopiero wczesną jesienią, fioletowymi lub białymi, czasem pachnącymi, dzwonkowatymi kwiatami, ułożonymi na długiej łodydze.

Uroda funkii polega jednak na okazałych liściach, które wyjątkowo dobrze prezentują się w grupie, zadarniając większe powierzchnie pod drzewami. Funkie o jednolitej zielonej barwie liści preferują cień, natomiast te o żółtym wybarwieniu bądź białych brzegach, znoszą też słońce.

Wszystkie odmiany wymagają wilgotnego, żyznego, próchnicznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie (wiosną i latem dobrze podsypać nawozu). Jeśli gleba w ogrodzie jest piaszczysta lub zbyt ciężka, gliniasta należy dodać substratu torfowego, który polepszy jej strukturę i właściwości chemiczne. Posadzone już funkie warto wyściółkować warstwą kompostu o grubości 2-3 cm. Będzie on ograniczać utratę wilgoci, a także dostarczać składników pokarmowych do gleby.

Szkodnikiem, który może poważniej uszkodzić blaszki liściowe funkii jest ślimak, pojawiający się przeważnie późną wiosną i wczesną jesienią. Ekologicznym sposobem uniemożliwiającym ślimakom przedostanie się do roślin jest tworzenie różnego typu barier ze żwiru, tłucznia, trocin lub wystawianie przynęt z liści kapusty, kawałków innych warzyw, które mają za zadanie zwabić szkodniki w jedno miejsce.

Innymi, zdecydowanie pewniejszymi preparatami są Anty-Ślimak Spiess 04GB i Ślimakom 04GB.

Bardzo piękne są:

 • funkia Siebolda ‘Elegans’ (H. sieboldiana ‘Elegans’) – intensywnie niebieskozielone, grube liście o kształcie sercowatym, prawie kolistym, mocno pomarszczone, kwitnie w pierwszej połowie lata;
 • funkia Fortunea (H. fortunei) – wiosną sercowate liście są żółtawozielone z ciemną zieloną obwódką i pręgami, wczesnym latem stają się pstre;
 • funkia ‘Francee’ (H. fortunei ‘Francee’) – wąsko sercowate liście są ciemnooliwkowozielone z nieregularnym obrzeżeniem, lawendowe kwiaty pojawiają się od połowy do końca lata; rozrasta się wyjątkowo szybko.

Wszystkie trzy mają wysokość 60 cm i szerokość 1 m.

Funkia falista (H. undulata) ma skręcone, szerokie, owalne do lancetowatych liście, w centrum nieregularnie kremowobiałe, obrzeżone zielono, lawendowe kwiaty w pierwszej połowie lata. Wysokość 35 cm, szerokość 45 cm.

Inne zdjęcia tej rośliny Funkia japońska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Funkia 'Golden Tiara' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Funkia Fortunea (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl



Inne rośliny w podgrupie:
Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org) Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...