gajowiec żółty liście fot. Hans Braxmeier - Pixabay

Gajowiec żółty

Galeobdolon luteum

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, płożące lub okrywowe, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: 30-50 cm
 • kolor kwiatów: żółte
 • okres kwitnienia: IV, V, VI
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: próchniczna, żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: cień, półcień
 • zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, parki, pod koronami drzew, roślina lecznicza, roślina okrywowa, skarpy, w grupie

Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum) należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W Polsce można ją spotkać w stanie dzikim – w lasach, na polanach, rumowiskach i zaroślach. To bylina osiągająca 30-50cm wysokości. Posiada sercowate liście o ząbkowanych brzegach, często ze srebrzystymi przebarwieniami. Kwiaty są żółte, grzbieciste, wargowe. Wyrastają w kątach liści. Są zapylane jedynie przez duże gatunki trzmieli. Kwitnie od kwietnia do czerwca.

Wymagania i uprawa

Bylinę powinno sadzić się na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. To gatunek mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Zwykle na 1m² sadzi się ok. 10 roślin. Nasiona sieje się wczesną wiosną wprost do gruntu. Gajowiec jest ekspansywny i może zagłuszać inne rośliny. W czasie susz wymaga podlewania. Nawożenie zwykle nie jest konieczne.

Zastosowanie

Gajowiec żółty szczególnie dobrze prezentuje się w ogrodach naturalistycznych i leśnych. Można wykorzystać go do tworzenia cienistych rabat lub obsadzania terenu pomiędzy drzewami i krzewami. Jest także dobrą średnio wysoką rośliną okrywową. Kwiaty i liście są wykorzystywane w ziołolecznictwie.

zdjęcia: Hans Braxmeier - Pixabay

Inne zdjęcia tej rośliny gajowiec żółty kwiaty fot. Hans Braxmeier - Pixabay

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org) Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...