Gerbera mini to roślina uprawiana we wnętrzach i na balkonach

Gerbera miniaturowa

Gerbera mini

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, na słoneczne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: do 30 cm
 • kolor kwiatów: czerwone, pomarańczowe, różowe, żółte
 • kwiatostan: koszyczek kwiatowy
 • zapach: kwiaty
 • owoce: niełupka
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna, torfowa
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: balkony, kwiat cięty

Gerbera miniaturowa (Gerbera mini) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Powstała w wyniku selekcji i krzyżówek większych form. W Polsce najczęściej jest jednak uprawiana na balkonach jako roślina jednoroczna a po przekwitnięciu wyrzuca się ją i zastępuje nowymi okazami.

Gerbera miniaturowa dorasta zwykle do 30 cm wysokości i tworzy wniesiony, ale krzaczasty pokrój. Całobrzegie, odziomkowe liście w porównaniu z gerberą Jamesona są małych rozmiarów.

W zależności od odmiany roślina kwitnie w różnych okresach - przez cały rok. Kwiaty są stosunkowo duże (o śr. 7-8 cm), języczkowate o barwie żółtej, różowej, czerwonej lub pomarańczowej. Owocem jest niełupka.

Uprawa gerbery miniaturowej

Roślina preferuje jasne, przewiewne balkony i tarasy, chociaż nie lubi bezpośredniego działania promieni słonecznych. Można ją wystawić na balkon, gdy temperatura nie spada na dłużej poniżej 15-16°C.

Optymalne podłoże jest przepuszczalne i bogate w próchnicę - może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych.

Gerbera źle reaguje na nadmiar wody (jest podatna na choroby grzybowe). Sporadycznie warto ją zasilić niewielkimi dawkami nawozów dla roślin kwitnących.

Rozmnażanie w warunkach domowych jest trudne - czasem udaje się przez wysiew nasion. W warunkach produkcyjnych gerberę rozmnaża się głównie in vitro.

Zastosowanie gerbery miniaturowej

Najodpowiedniejsze miejsca do uprawy gerbery to balkony zadaszone, chroniące ją przed silnymi opadami. Inne gatunki gerbery zwykle uprawiane są na kwiat cięty.

fot. Vimukthi (ź. wiki.cc)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Bluszczyk kurdybenek (Glechoma hederacea) Celozja Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum) Fuksja (zdjęcie z konkursu Home Sweet Home 2; fot. maja) Golteria rozesłana
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...