Kokornak wielkolistny (fot. M. Palczyńska)

Kokornak wielkolistny

Aristolochia macrophylla

grupa roślin:

Pnącza

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście, kwitnące wiosną, kwitnące latem

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: 10-15 m
  • dekoracyjność: ulistnienie
  • owoce: owalne
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: świeża
  • wilgotność: gleba wilgotna
  • stanowisko: cień, półcień

Kokornak wielkolistny w stanie naturalnym występuje w Stanach Zjednoczonych. Roślinę uprawiać zaczęto w drugiej połowie XVIII w. i szybko doceniono jej zalety - tempo wzrostu (1 m rocznie), tworzenie szczelnej ściany zieleni. Inne wartościowe cechy to: odporność na zanieczyszczenia powietrza i niską temperaturę (jedynie młode okazy mogą przemarzać).

Kokornak wielkolistny wymaga bardzo solidnych podpór, gdyż jest rośliną o bardzo dużym ciężarze. Pnącze polecane jest do sadzenia przy dużych drzewach, wysokich, masywnych kratach, pergolach, słupach, ścianach budynków (konieczne są podpory). Kokornak wielkolistny wymaga gleb świeżych, wilgotnych, piaszczysto-gliniastych. Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu - w słońcu na liściach pojawiają się przędziorki i grzyby.

Inne zdjęcia tej rośliny Kokornak wielkolistny (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Kokornak wielkolistny (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Kokornak wielkolistny

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Bluszcz pospolity (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Dławisz okrągłolistny - fot. wikipedia/domenapubliczna Hortensja pnąca (fot. M. Palczyńska) Nasturcja większa, kwiat Powojnik 'Kaiser' (fot. Ewa Jankowska)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...