Kopytnik pospolity (fot. wikipedia.org)

Kopytnik pospolity

Asarum europaeum

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, płożące lub okrywowe, na skalniaki, trujące, ozdobne liście, kwitnące wiosną, na wilgotne stanowisko

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: kobierce
 • wysokość: do 10 cm
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • okres kwitnienia: III, IV
 • trwałość liści: zimozielone
 • przydatność do spożycia: roślina trująca
 • gleba: próchniczna
 • odczyn gleby: zasadowa
 • wilgotność: gleba wilgotna
 • stanowisko: cień, półcień
 • zastosowanie: duże ogrody, parki, pod koronami drzew, roślina lecznicza, roślina okrywowa, skalniaki, w grupie

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) to bylina zimozielona należąca do rodziny kokornakowatych (Aristolochiaceae). Kopytnik porasta wilgotne lasy Ameryki Północnej, Azji i Europy. Tylko gatunek kopytnika pospolitego występuje w Europie. Można go spotkać w wilgotnych, liściastych lasach. Jest pod ochroną gatunkową.

Jego zielonkawobrunatne kwiaty pojawiają się już w marcu i kwitną do kwietnia, czasami maja. Dzbaneczkowate, niepozorne kwiaty tworzą się poniżej liści, przy samej ziemi. Gęste, błyszczące liście (średnica 10 cm) sprawiają, że jest to idealna roślina okrywowa do zacienionych miejsc w ogrodzie. Jest to roślina niska dorastająca do 10 cm. Warto zaznaczyć, że jego sztywne okrągłe liście, przypominają kształtem kopyto.

Zaletą kopytnika pospolitego jest wyrównany rozwój - przy nasadzeniach w grupie istotny staje się równomierny wzrost rośliny - wprowadzi ona ład przestrzenny oraz będzie doskonałym tłem dla gatunków o zróżnicowanym pokroju.

Warunki uprawy kopytnika pospolitego

Kopytnik pospolity lubi stanowisko zacienione, najlepiej wilgotne, glebę próchniczną o odczynie obojętnym. Jest rośliną odporną na przemarzanie.

W środowisku naturalnym kopytnik rozmnaża się za pomocą nasion, które roznoszą mrówki. W ogrodach rozmnaża się przez podział kłączy w marcu i w kwietniu.

Zastosowanie

Kopytnik pospolity to roślina polecana na zacienione skalniaki. Ma zastosowanie jako roślina zadarniająca, okrywowa na miejsca zacienione. Często jest sadzony pod koronami drzew w parkach i dużych ogrodach.

Ważne: Jest to roślina lecznicza. Kłącze kopytnika ma działanie wykrztuśne i moczopędne. Natomiast jego liście są trujące! W większych ilościach mogą doprowadzić np. do silnych wymiotów i biegunki.

fot. wikipedia.org

Inne zdjęcia tej rośliny Kwiat kopytnika pospolitego Niepozorne kwiaty kopytnika pospolitego

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org) Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...