dziurawy liść monstery fot. Paweł Romanowski

Monstera dziurawa

Monstera deliciosa

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: płożący, pnącze
  • dekoracyjność: ulistnienie
  • gleba: małe wymagania glebowe
  • odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • stanowisko: cień, półcień
  • zastosowanie: wnętrza

Ozdobą monstery dziurawej są liście. Młode są sercowate, całe – bez dziur. Starsze  są skórzaste, charakterystycznie powcinane i dziurkowane, mogą być bardzo duże – nawet do 60 cm średnicy.

Rodzaj monstera obejmuje około 30 gatunków roślin tropikalnych, zawsze zielonych. Gatunki te występują w Ameryce Środkowej i Indiach Zachodnich. Monstera dziurkowana pochodzi z Meksyku.

Monstera ma rozkrzewiony pokrój i pnie się przy pomocy mięsistych, grubych korzeni przybyszowych. Młode rośliny mają pełne, sercowate liście. dorosłe rośliny mają duże, powcinane, dziurkowane liście.

Monstera dziurawa jest rośliną tolerancyjną na różne warunki. Dobrze rośnie nawet w zacienionych miejscach, dlatego często jest wybierana do biur i mieszkań.

Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze rośnie na stanowisku oddalonym od okna o 2 – 3 m. Przy niedostatecznej ilości światła liście są małe i bez wcięć. Optymalna temperatura do wzrostu to 18 - 24 °C, zimą temperatura minimalna to 10 °C.

W okresie wzrostu roślinę należy podlewać umiarkowanie dopiero wtedy, kiedy ziemia przeschnie po wcześniejszym podlewaniu.

Liście monstery dziurawej wymagają częstego zraszania miękką wodą.

Roślinę należy nawozić od wiosny do jesieni nawozem do roślin zielonych.

Inne zdjęcia tej rośliny Monstera fot. www.szwedzio.pl Monstera fot. Biuro Kwiatowe Holandia

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPrzeczytaj także

Artykuły: Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych
Inne rośliny w podgrupie:
Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Begonia królewska Begonia Masona Begonia masoniana cyklamen fot. Rogan Josh  Morguefile
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...