Adiantum capillus-veneris fot. Marija Gajic CC BY-SA 4.0 Wikimedia Commons

Niekropień właściwy

Adiantum capillus-veneris

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: pokładający się
 • wysokość: 30-60 cm
 • dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
 • stanowisko: cień, półcień
 • zastosowanie: pojemniki, wnętrza

Niekropień właściwy (Adiantum capillus-veneris) do rodziny orliczkowatych (Pteridaceae). Paproć w środowisku naturalnym występuje w Europie, obu Amerykach i Afryce. W Polsce uprawia się ją głównie jako roślinę doniczkową. Adiantum w dobrych warunkach może dorastać do 60cm wysokości. Tworzy luźne kępy pierzastych liści złożonych z drobnych, ząbkowanych na brzegach listków.

Wymagania i uprawa

Roślina ma dość duże wymagania i nie poleca się jej uprawiać osobom początkującym. Lubi miejsca lekko zacienione o dużej wilgotności powietrza. Nie znosi przestawiania. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne. Nie można dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej – to prowadzi do szybkiego zamierania paproci. Zwykle podlewa się ją 2-3 razy w tygodniu (zależnie od stanowiska). Od wiosny do końca lata warto stosować specjalistyczne nawozy. Przesadzanie wykonuje się co kilka lat – najlepiej wiosną. Niekropień warto regularnie zraszać. Źle reaguje na zanieczyszczenia powietrza – np.: z kuchenki gazowej lub papierosów.

Zastosowanie

Paproć uprawiana jest jako roślina doniczkowa. To dobra dekoracja słabiej oświetlonych pomieszczeń. Można uprawiać ją na parapecie (wystawy południowej) lub w pobliżu okna. Latem nadaje się do dekoracji balkonów, tarasów i drzwi wejściowych – o ile te miejsca są zacienione.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPrzeczytaj także

Artykuły: Paprocie w domu - gatunki i uprawa
Inne rośliny w podgrupie:
Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Begonia królewska Begonia Masona Begonia masoniana cyklamen fot. Rogan Josh Morguefile
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...