Pantofelnik całolistny

Pantofelnik całolistny

Canceolaria integrifolia

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, na słoneczne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: do 50 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: czerwone, pomarańczowe, wielobarwne, żółte
 • okres kwitnienia: IX, V, VI, VII, VIII
 • gleba: przepuszczalna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: balkony, pojemniki, rabaty

Pantofelnik całolistny, nazywany czasem kalceolarią lub złotą rosą to bylina. uprawiana jako w Polsce jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny (Calceolariaceae).

To niezwykle dekoracyjny roślina, o pędach wzniesionych lub lekko pokładających się, osiągający wysokość do 50 cm. Kwitnie od maja do września tworząc charakterystyczne "powietrzne" kwiaty o barwach: żółtej, pomarańczowej i czerwonej lub mieszane.

Uprawa pantofelnika całolistnego

Pantofelnik nie jest trudny w uprawie, ale trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Roślina jest mało odporna zarówno na brak wody, jak również jej nadmiar. Preferuje gleby przepuszczalne o średniej zasobności składników pokarmowych. Podczas podlewania nie powinno się moczyć jej kwiatów, a w czasie deszczu warto ją osłaniać.

Gdzie sadzić pantofelnika całolistnego?

Roślina dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i lekko zacienionych. Kwiaty po przekwitnięciu powinny być zrywane, aby przedłużyć kwitnienie i ograniczyć ryzyko wystąpienia szarej pleśni. Jeśli pantofelnik ma przezimować, przed nadejściem mrozów, należy go przenieść do pomieszczenia - jest to jednak rzadko praktykowane. W takim wypadku pod koniec lata należy zaniechać nawożenia.W ogrodzie pantofelnik całolistny najlepiej nadaje się do tworzenia mieszanych, kolorowych rabat i obsadzania obrzeży, murków. Jest ceniony szczególnie w ogrodach wiejskich. Kalceolaria pięknie prezentuje się na balkonach i tarasach. Dobrze rośnie w pojemnikach i czasem spotyka się ją uprawianą jako roślinę pokojową. Ciekawie komponuje się z żeniszkiem, niecierpkiem i begonią

 

Zobacz też:


Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl
Inne rośliny w podgrupie:
Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Lwia paszcza fot. Praktiker
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
GWIAZDA MIESIĄCA: Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Wrzosy są małe, urocze i dość tanie, dlatego już od połowy sierpnia do końca września masowo pojawiają się w ofercie sklepów ogrodniczych. ...