Pantofelnik całolistny

Pantofelnik całolistny

Canceolaria integrifolia

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, na słoneczne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: do 50 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: czerwone, pomarańczowe, wielobarwne, żółte
 • okres kwitnienia: IX, V, VI, VII, VIII
 • gleba: przepuszczalna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: balkony, pojemniki, rabaty

Pantofelnik całolistny, nazywany czasem kalceolarią lub złotą rosą to bylina. uprawiana jako w Polsce jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny (Calceolariaceae).

To niezwykle dekoracyjny roślina, o pędach wzniesionych lub lekko pokładających się, osiągający wysokość do 50 cm. Kwitnie od maja do września tworząc charakterystyczne "powietrzne" kwiaty o barwach: żółtej, pomarańczowej i czerwonej lub mieszane.

Uprawa pantofelnika całolistnego

Pantofelnik nie jest trudny w uprawie, ale trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Roślina jest mało odporna zarówno na brak wody, jak również jej nadmiar. Preferuje gleby przepuszczalne o średniej zasobności składników pokarmowych. Podczas podlewania nie powinno się moczyć jej kwiatów, a w czasie deszczu warto ją osłaniać.

Gdzie sadzić pantofelnika całolistnego?

Roślina dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i lekko zacienionych. Kwiaty po przekwitnięciu powinny być zrywane, aby przedłużyć kwitnienie i ograniczyć ryzyko wystąpienia szarej pleśni. Jeśli pantofelnik ma przezimować, przed nadejściem mrozów, należy go przenieść do pomieszczenia - jest to jednak rzadko praktykowane. W takim wypadku pod koniec lata należy zaniechać nawożenia.W ogrodzie pantofelnik całolistny najlepiej nadaje się do tworzenia mieszanych, kolorowych rabat i obsadzania obrzeży, murków. Jest ceniony szczególnie w ogrodach wiejskich. Kalceolaria pięknie prezentuje się na balkonach i tarasach. Dobrze rośnie w pojemnikach i czasem spotyka się ją uprawianą jako roślinę pokojową. Ciekawie komponuje się z żeniszkiem, niecierpkiem i begonią

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Lwia paszcza fot. Praktiker
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...