Perska tarcza Strobilanthes dyerianus

Perska tarcza

Strobilanthes dyerianus

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: krzaczkowaty, wzniesiony
 • wysokość: do 1m
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • okres kwitnienia: IX, X
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna, lekko zasadowa
 • stanowisko: półcień
 • zastosowanie: rabaty

Perska tarcza (Strobilanthes dyerianus) to roślina wieloletnia (u nas często uprawiana jako jednoroczna) należąca do rodziny akantowatych (Acanthaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodniej Azji. To półkrzew zwykle dorastający do 1m wysokości. Posiada atrakcyjne, wydłużone, ostro zakończone liście. Mają fioletowo-zieloną barwę. Jesienią może zakwitnąć. Kwiaty nie mają jednak walorów estetycznych.

Roślinę najlepiej uprawiać w miejscach o dużej ilości światła rozproszonego. Bezpośrednie nasłonecznienie jej szkodzi, w cieniu natomiast ciężko jest uzyskać atrakcyjny pokrój. Dlatego optymalne są wystawy wschodnie. Preferuje podłoża przepuszczalne, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe.

Perska tarcza nie wytrzymuje polskich zim, dlatego przed nadejściem mrozów warto ją przenieść do chłodnego pomieszczenia lub ogrodu zimowego. Najlepiej udaje się uprawa w dużych pojemnikach. W czasie sezonu zaleca się ją regularnie podlewać i dokarmiać nawozami potasowymi. Pędy wierzchołkowe można uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie. Rano i wieczorem roślinę zaleca się zraszać. Perska tarcza może być atakowana przez przędziorki i mszyce.

Perską tarczę można z powodzeniem wykorzystywać jako roślinę rabatową. Ze względu na oryginalny wygląd, znakomicie wyróżnia się na tle innych gatunków. Nadaje się do uprawy na balkonie i tarasie. To dobra ozdoba szklanych ogrodów.

zdjęcie: Mokkie - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34050628

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org) Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...