Plektrantus koleusowaty

Plektrantus koleusowaty (komarzyca)

Plectranthus forsteri

grupa roślin:

Na balkon i taras

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, pachnące kwiaty lub liście, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

  • dekoracyjność: ulistnienie
  • kolor kwiatów: różowe
  • gleba: przepuszczalna
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: balkony, pojemniki

Plektrantus koleusowaty to bylina uprawiana w Polsce jako roślina jednoroczna o ozdobnych liściach. Plektrantus wytwarza płożące i zwisające pędy, na których wyrastają drobne zielone z białymi obwódkami, pokrzywowate liście. Kwitnie niemal przez cały rok, ale nierównomiernie.

Roślina jest łatwa w uprawie, mimo wysokich wymagań pokarmowych. Preferuje stanowiska słoneczne, ale znosi również półcień. Nie ma dużych wymagań glebowych i może rosnąć niemal na każdym podłożu.

W czasie uprawy warto uszczykiwać pędy, aby pobudzić krzewienie. Roślina powinna być regularnie nawożona, np.: preparatem płynnym dla roślin o ozdobnych liściach. Nie należy przesadzać z podlewaniem - nadmiar wody może spowodować więdnięcie pędów.

Plektrantus koleusowaty to popularna roślina balkonowa. Znakomicie nadaje się do uprawy w wiszących pojemnikach. Kwiaty są niezbyt dekoracyjnie o barwie różowej. Można ją sadzić w kompozycji, z innymi szybko rosnącymi roślinami, np.: bodziszkiem czy koleusem. Dużą zaletą sadzenia plektrantusa na balkonie lub tarasie jest zapach jego liści, odstraszający komary.

Inne zdjęcia tej rośliny Komarzyca (fot. Jerzy Opioła Wikimedia Commons)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPrzeczytaj także

Artykuły: Balkon dekoracyjny przez cały sezon
Inne rośliny w podgrupie:
Bluszczyk kurdybenek (Glechoma hederacea) Celozja Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum) Fuksja (zdjęcie z konkursu Home Sweet Home 2; fot. maja) Golteria rozesłana
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...