Przylaszczka pospolita

Przylaszczka pospolita

Hepatica nobilis

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, płożące lub okrywowe, na skalniaki, kwitnące wiosną, na wilgotne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: 0,15-0,20 m
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: białe, niebieskie, różowe
  • okres kwitnienia: III, IV, V
  • trwałość liści: zimozielone
  • gleba: próchniczna
  • wilgotność: gleba wilgotna
  • stanowisko: cień, półcień
  • zastosowanie: duże ogrody, małe ogrody, ogrody przydomowe, parki, rabaty, skalniaki

Przylaszczka pospolita występuje w Europie, na północ od Alp. Osiąga 15-20 cm wysokości. Jej liście są trójklapowe, zimozielone, gładkie, skórzaste i ułożone w rozetę. Z wierzchu ciemnozielone, od spodu lekko fioletowe. Niebiesko-fioletowe (niekiedy białe lub różowe) kwiaty zamykają się na noc i podczas deszczowej pogody. Kwitnienie występuje przed rozwojem liści, od marca do maja.

Przylaszczka pospolita lubi glebę próchniczną, wapienną, stanowiska cieniste, półcieniste i stale wilgotne. Rośnie w lasach i zaroślach. Nie lubi przesadzania, jednak jeśli jest to konieczne, należy wykonywać tę czynność w czasie kwitnienia rośliny, kiedy wytwarza ona nowe korzenie, lub na początku lata - jest już zakorzeniona, ale ma czas, by zregenerować korzenie przed zimą.

Można ją sadzić na rabatach pod drzewami oraz na skalniakach, jednak w sąsiedztwie ocieniających ją krzewów.

W medycynie ludowej przylaszczka pospolita stosowana była niegdyś jako środek pomocny przy schorzeniach wątroby, nerek i pęcherza, jednak lecznicze właściwości rośliny nie zostały potwierdzone. Kłącze i korzenie przylaszczki zawierają zaś trującą protoanemoninę.

W Polsce od 2004 r. przylaszczka podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Begonia bulwiasta (www.wikipedia.org) Bergenia sercolistna (fot. www.hortulus.com.pl) Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) brunera wielkolistna fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...