Rodochiton (Rhodochiton atrosanguineus)

Rodochiton

Rhodochiton atrosanguineus

grupa roślin:

Pnącza

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, kwitnące latem

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: 1-2m
  • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • kolor kwiatów: fioletowe
  • okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII
  • gleba: przepuszczalna
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: balkony, na altany, sadzona przy ogrodzeniach, tarasy

Rodochiton (Rhodochiton atrosanguineus) należy do rodziny babkowatych (Plantaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w Meksyku i jest wieloletnim pnączem. W Polsce uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Zwykle jego pędy osiągają długość do 2m. Posiada zielone sercowate liście z purpurowymi przebarwieniami. Kwiaty są osadzone na długich szypułkach. Mają oryginalny, kielichowaty kształt i fioletową barwę. Kwitnie od czerwca do września.

Wymagania i uprawa:

Pnącze zaleca się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Toleruje także lekkie zacienienie, ale wtedy kwitnie mniej obficie. Optymalne jest piaszczysto-próchnicze podłoże, średnio zasobne w składniki pokarmowe i umiarkowanie wilgotne. Nasiona wysiewa się wczesną wiosną do skrzy umieszczonych w pomieszczeniu.

Roślinę wysadza/przenosi się na zewnątrz w drugiej połowie mają (po przymrozkach). Wymaga regularnego podlewania (dotyczy to szczególnie okazów uprawianych w pojemnikach).

Od późnej wiosny do końca lata warto stosować nawozy dla roślin kwitnących (co 1-2 tygodnie). Młodym okazom można uszczykiwać pędy - zabieg wpłynie na lepsze krzewienie. Może rosnąć luźno lub na podporach. Rodochiton nie jest mrozoodporny. Przed zimą można go przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia. Zazwyczaj jednak uprawia się go przez jeden sezon.

Zastosowanie:

Rodochiton może być wykorzystywany jako dekoracja kratownic, ogrodzeń z siatki (podobnie jak groszek pachnący) oraz altan. Często jednak uprawia się go w pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów.

zdjęcie: Nzfauna - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32561410

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Bluszcz pospolity (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Dławisz okrągłolistny - fot. wikipedia/domenapubliczna Hortensja pnąca (fot. M. Palczyńska) Kokornak wielkolistny (fot. M. Palczyńska) Nasturcja większa, kwiat
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...