sansewieria fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Sansewieria walcowata, wężownica walcowata

Sansevieria cylindrica

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, na słoneczne stanowisko, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: do 75 cm
  • dekoracyjność: ulistnienie
  • wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
  • stanowisko: cień, półcień, słońce
  • zastosowanie: pojemniki, wnętrza

Roślina bardzo dekoracyjna, dobrze wygląda nawet tam gdzie inne gatunki nie chcą rosnąć: w biurach, halach fabrycznych, na korytarzach. Jest to roślina bardzo popularna o niewielkich wymaganiach i bardzo łatwej pielęgnacji.

Sansewieria walcowata inaczej nazywana wężownicą walcowatą (Sansevieria cylindrica) należy do rodziny agawowatych (Agavaceae), jest blisko spokrewniona z sansewieria gwinejską.

Sansewieria walcowata jest rodzajem sukulenta liściastego, który ze względu na swoją dużą odporność zwany jest „rośliną z żelaza”. Doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach i nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Pochodzi z Afryki, dzięki czemu może stać w suchym pomieszczeniu, na pełnym słońcu i z małą ilością wody. Niczym wielbłąd, roślina ta gromadzi ją w swoich mięsistych liściach, by korzystać z niej w dowolnej chwili.

Sansewieria walcowata tworzy rozetę mięsistych, długich liści, przypominających walcowate szpikulce - stąd jej nazwa. Walcowate szpikulce często zaplatane sa w charakterystyczny zielony warkocz. Liście są koloru ciemnozielonego. Roślina ma strzelisty pokrój. Rośnie wolno, po kilku latach dorasta do 75 cm wysokości.

Sansewieria walcowata najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku - lubi pełne słońce, znosi jednak stanowiska półcieniste. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Zimą minimalna temperatura to 13 ˚C.

Lubi umiarkowane podlewanie, ale wytrzymuje bez problemu długie okresy suszy. Pomiędzy podlewaniami należy pozwolić przeschnąć górnej warstwie podłoża w doniczce. Roślinę należy nawozić (od wiosny do jesieni), raz na miesiąc nawozem do roślin o zielonych liściach.

Inne zdjęcia tej rośliny sansewieria fot. Biuro Kwiatowe Holandia

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPrzeczytaj także

Porady: Bardzo łatwe rozmnażanie sansewierii
Inne rośliny w podgrupie:
Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Begonia królewska Begonia Masona Begonia masoniana cyklamen fot. Rogan Josh  Morguefile
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...