skrzydłokwiat fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Skrzydłokwiat, skrzydłokist

Spathiphyllum wallisii

grupa roślin:

Do wnętrz

podgrupa roślin: znoszące zacienienie, ozdobne liście, kwitnące wiosną, kwitnące latem, kwitnące jesienią, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: krzaczkowaty
 • wysokość: do 100 cm
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kolor kwiatów: białe, kremowe
 • okres kwitnienia: II, III, IV, IX, V, VI, VII, VIII, X
 • stanowisko: cień, półcień
 • zastosowanie: wnętrza

Jest długowieczną roślina doniczkową o dekoracyjnych liściach i kwiatach. Jej łatwa pielęgnacja powoduje że jest to bardzo popularna roślina doniczkowa. Przy odrobinie pielęgnacji potrafi kwitnąć przez większą część roku.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum wallisii) należy do olbrzymiej rodziny obrazkowatych (Araceace). Spokrewniony jest z takimi roślinami jak alokazja (Alocasia), aglaonema (Aglaonema), anturium (Anthurium), scindapsus (Scindapsus), syngonium (Syngonium).

Skrzydłokwiat jest jedną z niewielu roślin doniczkowych dekoracyjnych zarówno ze względu na liście jak i kwiaty.

Nazwa skrzydłokwiatu pochodzi od jego białych lub zielonkawo białych liści przykwiatowych zwiniętych wokół kremowobiałej kolby kwiatostanowej. Liście są długie, lancetowate, zielone i błyszczące.

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w półcieniu, a nawet w cieniu w temperaturze pokojowej. W lecie lubi wilgotne powietrze, a w zimie temperaturę około 16 oC, nie mniej. Roślinę należy podlewać miękka woda o temperaturze pokojowej. Podłoże musi być stale lekko wilgotne ale nie mokre. Od marca do sierpnia raz na dwa tygodnie nawozimy roślinę nawozem do roślin doniczkowych.

Skrzydłokwiat lubi mieć czyste liście, dlatego należy przecierać je z kurzu wilgotną ściereczką. Liście należy także spryskiwać miękka wodę. Nie należy stosować preparatów nabłyszczających liście.

Inne zdjęcia tej rośliny skrzydłokwiat fot. Biuro Kwiatowe Holandia

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl



Inne rośliny w podgrupie:
Begonia barszczolistna begonia heracleifolia Begonia Bowera Begonia królewska Begonia Masona Begonia masoniana cyklamen fot. Rogan Josh Morguefile
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...